niedziela, 5 maja 2024 r., imieniny Ireny, Waldemara, Piusa

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Naczynie kriogeniczne - czym jest i do czego służy? Wyjaśniamy

Choć mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się kriogenika, to w rzeczywistości wiele osób styka się z jej dorobkiem na co dzień. Otóż nauka ta skupia się na tym, jak ciała zachowują się w bardzo niskich temperaturach.

W praktyce z jej dokonań korzysta m.in. medycyna, przemysł, a nawet gastronomia. Trudno byłoby jednak wykorzystać sukcesy działających w niej naukowców, gdyby nie naczynia kriogeniczne. Czym właściwie są i do czego służą? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym jest naczynie kriogeniczne?

Naczynie kriogeniczne to pojemnik o specjalnej budowie i wyjątkowych właściwościach izolacyjnych. Składa się z dwóch cienkich ścianek, pomiędzy którymi znajduje się techniczna próżnia, a także szczelnego korka. Dzięki takiej konstrukcji znakomicie izoluje swoją zawartość od otoczenia, pozwalając utrzymać odpowiednią dla przechowywanej substancji temperaturę. Wizualnie pojemnik ten przypomina duży termos - jest jednak oczywiście znacznie bardziej zaawansowany technicznie.

Reklama

Do czego służy naczynie kriogeniczne?

Naczynie kriogeniczne to pojemnik przeznaczony do transportu i przechowywania substancji, które wymagają specyficznych warunków i dobrego odizolowania od otoczenia. Choć można trzymać w nim różne związki, to zdecydowanie najczęściej stosuje się je do ciekłego azotu. Substancja ta cieszy się stale rosnącą popularnością i jest dziś nieoceniona w medycynie, nauce, weterynarii, przemyśle, a nawet branży spożywczej i gastronomii. Charakteryzuje się jednak ekstremalnie niską temperaturą - dla zachowania swojej pożądanej, skroplonej formy ciekły azot musi znajdować się w temperaturze niższej niż -147ºC. Zapewnienie tak niskiej temperatury nie jest łatwe - z pomocą przychodzą jednak naczynia kriogeniczne. Pojemniki te umożliwiają transport i magazynowanie ciekłego azotu, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo osobom, które z nim pracują.

Gdzie używa się naczyń kriogenicznych?

Jak już wspominaliśmy, naczynia kriogeniczne najczęściej stosuje się do ciekłego azotu, a zatem spotyka się je wszędzie tam, gdzie pracuje się z tym związkiem. Są to np. laboratoria, gabinety medyczne, ośrodki rehabilitacyjne czy też placówki weterynaryjne. Zamrażanie ciekłym azotem okazuje się pomocne także w branży spożywczej, a w ostatnich latach coraz częściej stosuje się je również w gastronomii, gdzie stanowi ważny filar kuchni i miksologii molekularnej. Z tego rodzaju pojemników korzysta też przemysł, w którym ciekły azot wykorzystywany jest np. do obróbki metali.

Gdzie szukać naczyń kriogenicznych?

Ze względu na to, że naczynia kriogeniczne używane są coraz powszechniej, nie są dziś trudno dostępne. Pojemniki te - zarówno nowe, jak i używane - można kupić nawet online, np. w e-sklepie https://www.cryogenshop.pl/. Wybierając odpowiedni, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj, pojemność oraz zgodność z normami. Dobre naczynie to przede wszystkim naczynie bezpieczne w użytkowaniu, dlatego najlepiej zdecydować się na zakup u znanego, cenionego na rynku dostawcy.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2738 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 10:52, 07.06.2023r. Drukuj


Powrót