Wiedeń, fot. usnplash

Boże Ciało w Austrii odbędzie się m.in. w centrum Wiednia i na jeziorach

Boże Ciało jest uważane za najbardziej „publiczne” ze świąt kościelnych: po Mszy Świętej w wielu miejscach przechodzą uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem. Bardzo silna jest tradycja tych procesji w Austrii. Centralną procesję „wokół miasta” poprowadzi kard. Christoph Schönborn.

Po uroczystej sumie procesja przejdzie do czterech ołtarzy rozmieszczonych w dużej odległości od katedry św. Szczepana. Przy każdym ołtarzu arcybiskup Wiednia wygłosi krótkie kazanie i pobłogosławi zebranych. Jak co roku, również i tym razem oczekiwany jest liczny udział wiernych z kraju i zagranicy.

W niektórych miejscowościach Karyntii i Styrii wczesnym rankiem kobiety układają wielobarwne dywany z kwiatów, tworząc z nich obrazy, medaliony i hasła. W regionie Pongau koło Salzburga jest zwyczaj niesienia w procesji tzw. paradnych tyczek, bogato przybranych przez wiejskie kobiety kwiatami z pól i górskich hal. Niektóre z takich tyczek ważą nawet 60 kg a mogą je nieść w procesji wyłącznie młodzi kawalerowie. Po procesji tyczki zachowywane są w kościołach przez cale lato aż do święta Wniebowzięcia Matki Bożej 15 sierpnia.

>>> Spycimierskie Boże Ciało. „Tu jest przepięknie!”

Do najbardziej malowniczych procesji w Austrii należą procesje Bożego Ciała na jeziorach. Pierwsza wzmianka o procesji na jeziorze Hallstatt pochodzi z 1623 r., a na jeziorze Traunsee – z 1632 r. Łódź, na której umieszczony jest Najświętszy Sakrament, płynie w asyście licznych odświętnie udekorowanych „fur” – łódek, w których siedzą wierni w strojach ludowych. Zwyczaj procesji na jeziorach pochodzi prawdopodobnie stąd, że ze względu na małą przestrzeń w miejscowościach położonych miedzy jeziorem, a łańcuchem górskim nie można było poprowadzić procesji Bożego Ciała inaczej, jak tylko drogą wodną. W tym roku, podobnie jak w latach minionych, procesje na austriackich jeziorach rozpoczną się już wczesnym rankiem. Obok kapłanów, wiernych i przedstawicieli życia publicznego uczestniczą w nich także tłumy przebywających w tych regionach urlopowiczów.

Zdjęcie poglądowe Fot. Karol Jeliński

Szczególnym wydarzeniem będzie procesja Bożego Ciała w Hallstatt w Górnej Austrii, której będzie przewodniczył biskup Linzu, Manfred Scheuer. W tym jednym z najpiękniejszych miasteczek w Europie, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, procesja nad jeziorem obchodzi w tym roku swoje 400-lecie.

Wielu gości spodziewanych jest również na pobliskim jeziorze Traunsee w Traunkirchen, gdzie odbędzie się procesja łodziami. Procesje Bożego Ciała odbywają się też na Dunaju, choć nie mają tak długich tradycji. Po porannej Mszy św. w Aschach procesje na statku prowadzi zwykle jeden z biskupów. Dwa ostatnie ołtarze znajdują się na Dunaju.

Szczególny, „ekologiczny” charakter będzie miała procesja Bożego Ciała w Grazu. Po Mszy św. w katedrze biskup Wilhelm Krautwaschl poprowadzi głównymi ulicami miasta „marsz dla Chrystusa i dla stworzenia”, który zakończy się błogosławieństwem i modlitwą o pokój. Procesji towarzyszyć będzie „flaga stworzenia” zaprojektowana przez artystkę Karin Gollowitsch. Według diecezji Graz-Seckau, celem tego nowego „akcentu” jest połączenie „starych i nowych form demonstrowania”, a tym samym okazanie solidarności z młodymi ludźmi, którzy w przeciwnym razie wychodzą na ulice dla klimatu. Obchody w Grazu upamiętnią również 40. rocznicę Austriackiego Dnia Katolików z 1983 roku.

>>> Dlaczego Boże Ciało jest w czwartek? 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem, ma blisko 760-letnią tradycję i jest jednym z najbardziej uroczystych i masowych świąt katolickich. Wyrosło ono na gruncie pobożności eucharystycznej, szczególnie żywej na przełomie XI i XII w. Bezpośrednią inspiracją dla wprowadzenia święta Bożego Ciała były objawienia i cuda eucharystyczne. W 1209 r. św. Juliana z Cornillon, sierota wychowywana w klasztorze augustianek w pobliżu Liége (obecnie Belgia), miała ujrzeć pełną tarczę księżyca jednak z ciemna plama, świadczącą, że w kalendarzu liturgicznym brakuje specjalnego święta na cześć Eucharystii. Dopiero mając 37 lat, już jako przełożona klasztoru, wizję tę Juliana przedstawiła w 1230 r. swojemu spowiednikowi, późniejszemu papieżowi Urbanowi IV. Starania mistyczki o wprowadzenie nowego święta spotkały się jednak ze sprzeciwem miejscowego duchowieństwa i ostatecznie Julienne de Cornillon musiała wyjechać z miasta. Osiadła w Fosses-la-Ville, gdzie po raz pierwszy mogła obchodzić święto Bożego Ciała, ustanowione dla diecezji Liége dekretem ówczesnego biskupa Roberta de Thourotte. Pierwsza publiczna procesja Bożego Ciała odbyła się w 1251 r. w kościele św. Marcina w Liége. W 1264 r. papież Urban IV zalecił odprawianie procesji w całym Kościele. Pierwsza z nich odbyła się w drugiej połowie XIII w. w Kolonii, a powszechnie zwyczaj ten przyjął się ok. 1400 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze