poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., imieniny Piotra, Rity, Angeliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ale susza! Pytamy wójtów z ostrołęckich gmin, czy grożą nam braki wody

Susza zaczyna doskwierać coraz mocniej. Dodatkowo sezon wakacyjny i urlopowy powoduje, że mieszkańcy i wczasowicze leją wodę na potęgę, podczas gdy powinni dozować ją racjonalnie. Czy zabraknie nam wody? Pytamy o to niektórych wójtów z gmin powiatu ostrołęckiego.

Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie są optymistyczne, jeśli chodzi o ilość i rozkład opadów. W dalszej perspektywie przewidywane są co prawda punktowe opady deszczu, ale nie będą one na tyle duże, aby uchronić nas przed skutkami suszy.

Reklama

Braki wody lub spadki ciśnienia w kranach to w niektórych gminach codzienność

Niektóre gminy w powiecie ostrołęckim od lat borykają się z niedostatkami wody. Nasila się to szczególnie w okresie letnim, gdy mieszkańcy zaczynają podlewać ogródki i trawniki. Pogłębiają to braki w infrastrukturze wodociągowej gmin. Chociaż kolejne samorządy sukcesywnie rozbudowują i remontują stacje uzdatniania wody czyli tzw. SUW-y, to problem nie znika zupełnie.

Mieszkańcy nie pomagają rozwiązać problemu i nadmiernie podlewają przydomowe trawniki. Problem widać także na niektórych osiedlach w Ostrołęce. 

- Przy wielu blokach w Ostrołęce spółdzielnie czy mieszkańcy podlewają kwiatki, ale w niektórych miejscach woda nie jest dozowana racjonalnie. Zauważam, że niektórzy emeryci chyba mają takie hobby, aby lać wodę bez potrzeby. W dzisiejszych czasach, gdy na całym świecie są takie niedobory wody, chyba czas zmienić przyzwyczajenia - pisze mieszkaniec.

Wójt Bartosz Podolak: Gmina Rzekuń buduje SUW w Dzbeninie

Samorządy, aby rozbudowywać sieć wodociągową. Tak dzieje się na przykład w gminie Rzekuń. Wójtowie rokrocznie wystosowują także pisma do mieszkańców z prośbą, aby racjonalnie korzystali z wody.

- Co roku, w okresie, gdy zwiększa się zapotrzebowanie na wodę i jest susza, wystosowujemy do mieszkańców pismo z prośbą, aby w tym czasie gospodarować woda w sposób bardzo racjonalny. Po drugie, gdy pojawiają się pierwsze problemy z wodą i jest głęboki niedobór, odkręcamy dwie zasuwy z miastem Ostrołęka, na wysokości Teodorowa, Ław i Dzbenina oraz z gmina Goworowo w Kamiance i Lipiance, co wyrównuje nam ciśnienie wody - mówi Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

Gmina Rzekuń rozwija się bardzo dynamicznie, co roku przybywa tam 150 gospodarstw domowych, dlatego sprawa jest dynamiczna i gmina musi myśleć, jak zadbać o ciągłe, niezagrożone dostawy wody.

- Podjęliśmy decyzje o budowie Stacji Uzdatniania Wody w Dzbeninie. SUW powstanie do końca tego roku, co powinno rozwiązać nam wszystkie problemy z niedoborami wody na najbliższe 10 lat. Oczywiście do tego czasu, w sezonie letnim, mogą się pojawiać okresowe spadki ciśnienia wody, ale nie odnotowujemy już sytuacji, że wody nie ma gdzieś zupełnie - dodaje wójt.

Problem z wodą w gminie Goworowo pogłębiają turyści, którzy zjeżdżają na weekendy

Okresowe spadki ciśnienia wody pojawiają się także w gminie Goworowo. Gmina stara się wspierać sąsiedni samorząd z Rzekunia, ale nie zawsze jest w stanie zapewnić stały dopływ wody. Dodatkowo w minionym tygodniu na sieci wodociągowej była awaria.

- Po awarii na sieci wodociągowej, nasze ujęcie wody w Ponikwi działa w ograniczonym zakresie. Tak się stało w wyniku nadmiernego poboru wody, co powtarza się w okresie letnim, od czerwca do sierpnia. Mimo naszych apeli ludzie nadmiernie podlewają trawniki, nalewają wodę do basenów. Szczególnie nasila się to w weekendy, gdy przyjeżdżają turyści z Warszawy, bo w kilku lokalizacjach mamy działki rekreacyjne. Wszyscy wtedy jednocześnie leją dużo wody, pobór jest tak duży, że urządzenia się przegrzewają. Te urządzenia połączone są z Lipianką i tam musimy puszczać więcej wody na drugą część gminy. Zmuszeni byliśmy zamknąć zawór na granicy w Kamiance, bo nie mielibyśmy wody dla naszych mieszkańców - mówi wójt gminy Goworowo Piotr Kosiorek.

Wójt Piotr Kosiorek: "Korzystajmy z wody racjonalnie"

Rozwiązaniem problemu będzie na pewno budowa wspomnianego SUW-u w Dzbeninie przez sąsiedni samorząd. To także plany modernizacji ujęcia wody w Lipiance. gdy prace się zakończą, oba samorządy będą niezależne i samowystarczalne.

- Oczywiście połączenie z gminą Rzekuń nie zrywamy, mogą być różne sytuacje i trzeba się po sąsiedzku wspomagać. Problemy z wodą pojawiają się okresowo i zawsze jako samorząd kierujemy do mieszkańców apel o racjonalne korzystanie z wody, aby w okresie szczególnych problemów wykorzystywać wodę tylko do celów konsumpcyjnych i do mycia. Apel ten cyklicznie odświeżamy. Walczymy z tym, ale czasami trudności się pojawiają, bywa, że po przestojach pojawia się brudna woda, trzeba wtedy systemy płukać, to tez jest niepotrzebną stratą wody. Zdarzają się też sytuacja, że jako gmina musimy zapewniać wodę do celów bytowych gospodarstwom, które tego potrzebują. Ustawiamy wówczas kontener z wodą lub zapewniamy wodę butelkowaną - dodaje wójt.

Prace przy modernizacji ujęcia wody w Lipiance trwają i są obecnie na etapie przetargów.

Reklama

Podobne problemy dotykają także inne gminy w naszym powiecie. Wszystkie samorządy starają się je rozwiązywać, inwestując w infrastrukturę wodociągową. Do pełni sukcesu potrzeba jeszcze odpowiedzialnych i świadomych mieszkańców.

Albo ładny trawnik, albo woda do picia i mycia

Prognozy pogody nie są optymistyczne. Susza nadciąga i będziemy musieli się z nią mierzyć. Tylko świadome korzystanie z zasobów wody może nas uchronić przed katastrofą, bo może się zdarzyć, że w obecnie funkcjonujących ujęciach wody po prostu zabraknie. Mieszkańcy muszą zdecydować, czy będą mili piękny, zielony trawnik, czy wodę do celów bytowych - do picia, przygotowania potraw i do kąpieli.

Znamy raport IUNG - Państwowego Instytuty Badawczego w Puławach. jak wynika z danych, w pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2023 roku IUNG nie stwierdza wystąpienia suszy rolniczej na terytorium Polski. Najgorsze jednak przed nami. Prognozy pogody mówią raczej o długotrwałym okresie bez deszczy. To przełoży się niestety na zbiory, ale też na pobór wody z ujęć, co będzie skutkowało niedoborom, spadkom ciśnienia a okresowo także zupełnymi przerwami w dostawach wody do gospodarstw domowych.

Wyświetleń: 17186 komentarze: -
15:05, 07.06.2023r. Drukuj