Zdjęcie poglądowe, Fot. Amanda Vick/Unsplash

Turkmenistan: władza zmusza influencerów do wychwalania swojego kraju

W niektórych regionach Turkmenistanu w ostatnich dniach popularni blogerzy aktywni w sieciach społecznościowych, takich jak YouTube, TikTok i Instagram, zostali wezwani na policję; wymaga się od nich publikowania na swoich stronach wyłącznie pozytywnych treści na temat Turkmenistanu, szantażując ich możliwymi wyrokami więzienia – podał w piątek portal Radia Swoboda.

Ze względu na bezpieczeństwo źródła informacji portal nie podał konkretów dotyczących nazwisk ani miejscowości – Turkmenistan jest jednym z kilku najbardziej represyjnych krajów na świecie – napisało Radio Swoboda.

W Turkmenistanie, znanym ze ścisłej kontroli mediów, strony popularnych sieci społecznościowych i niezależnych mediów są zablokowane. Jednak turkmeńscy użytkownicy internetu, zwłaszcza młodzi ludzie, znajdują obejście poprzez protokół VPN; tworzą treści w zablokowanych sieciach społecznościowych, reklamują tam towary i usługi.

>>> Nowa Zelandia blokuje TikToka na urządzeniach powiązanych z parlamentem

fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

W ciągu ostatnich kilku dni policja rozpoczęła masowe przesłuchania popularnych blogerów w jednym z gęsto zaludnionych regionów kraju. Od tych, którzy reklamują różne produkty, po tych, którzy po prostu opowiadają o swoim życiu lub wyrażają stanowisko w różnych kwestiach. Od wszystkich wymaga się jednego: publikowania na swoich stronach postów o „rozkwitającym Turkmenistanie”, pokazujących szczęśliwe dzieci i nowo wybudowane budynki – podało Radio Swoboda.

>>> Ks. Sebastian Kosecki: nie rozdaję autografów. Na TikToku nie chodzi o mnie, a o Ewangelię [ROZMOWA]

Blogerzy wezwani na przesłuchanie są ostrzegani o tym, jakich treści nie wolno im publikować. Ostrzega się ich, że publikowanie postów krytycznych wobec rządu, a nawet popieranie takich treści w komentarzach, będzie uważane za „działalność antyrządową”. Podczas przesłuchań padają również groźby pozbawienia wolności w przypadku niezastosowania się do „próśb” – przekazał portal.

Turkmenistan to kraj położony w Azji Centralnej, który powstał po upadku ZSRR. Kraj jest słabo zaludniony – na powierzchni ok. 490 tys. km kw. mieszka niewiele ponad 5 mln osób. Od początku istnienia państwo uważane jest za jedno z najbardziej opresyjnych. Kolejni prezydenci tłumią wszelkie przejawy wolności słowa i swobód obywatelskich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze