Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Adresy kultury. Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek

Adresy kultury. Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek

W 1990 DK został połączony z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną, Kinem „Górnik” oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i otrzymał nazwę: Szydłowiecki Ośrodek Kultury. 1 stycznia 2005 został przemianowany na Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu - Zamek. W 2015 roku ze struktur placówki wyłączone zostały zadania z zakresu sportu, a utworzono, w nowej siedzibie, Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne, pełniące funkcję biblioteki gminnej. W latach następnych w SCK – Zamek rozpoczęły działalność: Miejska Informacja Turystyczna, kąpielisko nad szydłowieckim zalewem oraz Pracownia Historii Szydłowca.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-szydlowiec-powiatowa-biblioteka-publiczna/107741
„Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek działa w różnych obszarach kultury. Realizuje przedsięwzięcia z zakresu edukacji, upowszechniania, prezentacji i promocji sztuki. Tworzy przestrzeń do prezentacji twórczości artystycznej, poszukiwania i rozwijania pasji oraz umiejętności. Jest miejscem kreatywnych działań mieszkańców. Wspiera inicjatywy kulturalne i działania służące integracji mieszkańców” - czytamy na stronie placówki.


W ramach Szydłowieckiego Centrum Kultury działają rozmaite grupy twórcze. Chór Kameralny Gaudium Canti powstał w 1999 roku. Aktualnie to trzygłosowy kameralny zespół skupiający ok. 20 pań, których łączy chęć wspólnego spędzania czasu z muzyką. Repertuar chóru obejmuje: muzykę sakralną, tradycyjne kolędy i pastorałki, pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata, pieśni narodowe, pieśni ludowe, muzykę współczesną oraz utwory popularne i poetyckie. Miejska Orkiestra Dęta z kolei założona została w 1910 roku przez szydłowieckich rajców jako reprezentacyjny zespół Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Przy SzCK działa od 1992 roku. Jest laureatem licznych przeglądów krajowych i zagranicznych, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Pinnenbergu w Niemczech. Ma swój udział w ustanowieniu rekordu Guinnessa na największą orkiestrę strażacką, która zagrała w 1997 roku na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Klub Seniora powstał w grudniu 1963 roku i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Grupa rencistów i emerytów spotyka się w zamku w każdy wtorek. W gronie seniorów i zaproszonych gości odbywają się imprezy okolicznościowe, wielkanocne, bożonarodzeniowe, wieczorki taneczne oraz spotkania towarzyskie. Członkowie Klubu organizują również jedno- lub kilkudniowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” to amatorski teatr młodzieżowy i dziecięcy. Członkami są młodzi ludzie z całego regionu, a dołączyć można przez cały rok szkolny. Teatr działa w Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek od 2002 roku. Daje spektakle poetycko-muzyczne, recitale poezji śpiewanej, monodramy oraz widowiska plenerowe takie jak „Wianki”. Ponadto grupa chętnie wystawia również utwory dramatyczne, m.in. Williama Szekspira, Sławomira Mrożka czy Ireneusza Iredyńskiego. Szydłowieckie Planszówki to alternatywa dla osób poszukujących nowego hobby lub chętnych do spędzenia czasu poza domem. Wydarzenie organizowane jest raz w miesiącu - w trzecią niedzielę w Sali Rycerskiej zamku.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

https://www.cozadzien.pl/region/adresy-kultury-szydlowiec-muzeum-ludowych-instrumentow-muzycznych/107285
Poza tym w Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek odbywają się imprezy cykliczne, m.in. „Wianki” – noc świętojańska z obrzędem sobótki, fajerwerkami i koncertami, Spotkania Teatralne o laur Złotego Gargulca, Scena Zamek dla Każdego, Ogólnopolski Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety, Szydłowiecki Plener Malarski Artystów Mazowsza czy Dzień Kultury Żydowskiej „Mazel Tow”.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy