
9 kwietnia młodzież z wyszkowskich szkół miała okazję zajrzeć za kulisy działalności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie. Wszystko w ramach Dnia Otwartego, zorganizowanego z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Była to nie tylko okazja do zwiedzania placówki, ale przede wszystkim do zdobycia rzetelnej wiedzy o zdrowiu, szczepieniach i zagrożeniach epidemiologicznych – także tych lokalnych.
Młodzież wysłuchała prelekcji pracownika działu epidemiologii, Jolanty Chmiel, która opowiadała m.in. o znaczeniu szczepień ochronnych oraz o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w powiecie wyszkowskim. Jak wynika z danych za I kwartał 2025 roku, tylko w tym okresie na ospę wietrzną zachorowały aż 66 osoby, a na krztusiec – 11 osób, podczas gdy rok wcześniej odnotowano zaledwie jeden taki przypadek.
Zanotowano także: 47 przypadków salmonellozy, 13 zakażeń rotawirusami, 11 zakażeń norowirusami, 6 zachorowań na płonicę (szkarlatynę), 9 przypadków boreliozy, 13 pogryzień przez zwierzęta, 5 przypadków kontaktu ze zwierzęciem potencjalnie chorym na wściekliznę, wymagających szczepień.
Tym, co wybrzmiało szczególnie mocno, była rola szczepień w ochronie całej populacji. Podkreślano, że to one chronią nas przed nawrotem epidemii chorób zakaźnych, które mogą wrócić, jeśli przestaniemy być czujni.
Na zewnątrz, przed budynkiem stacji, na młodzież czekały stoiska edukacyjne. Emilia Stoszewska i Eliza Chodkowska przeprowadzały quizy o zdrowiu, prezentowano walizkę edukacyjną z modelami narządów człowieka, uczniowie mogli także przymierzyć alkogogle i narkogogle, by przekonać się, jak działają używki. Pokazy i rozmowy dotyczyły również profilaktyki raka piersi, ochrony przed kleszczami oraz zagrożeń płynących z używania substancji psychoaktywnych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze opinie