
Stan zapalny zatok ze względu na uciążliwe objawy, mocno upośledza codzienne funkcjonowanie chorego, szczególnie jeśli ma charakter nawracający. Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze przyczyny przewlekłego zapalenia zatok (PZZP)? Poznaj czynniki sprawcze tej przypadłości. Dowiedz się, jak leczyć nawracające zapalenie zatok i odzyskać komfort życia.
Za przewlekłe zapalenie zatok przynosowych uznajemy stan, w którym objawy utrzymują się przez co najmniej 12 tygodni. Co może być ich przyczyną? Jak pokazuje praktyka lekarska, PZZP często bywa następstwem infekcji wirusowych i bakteryjnych (Haemofilus influenzae, Moraxella catarrhalis) górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Nawracające zapalenie zatok to stan chorobowy, który może być też spowodowany alergiami, polipami lub schorzeniami grzybiczymi. U części chorych nawroty stanu zapalnego wynikają z wad anatomicznych (np. krzywej przegrody nosa), zmian zębopochodnych lub obecności ciała obcego w jamie nosowej. Bardziej prozaiczną przyczyną jest długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych i mocno ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie występuje bardzo suche powietrze.
Na rozwój PZZP szczególnie narażani są pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą oskrzelową i nosiciele wirusa HIV. Do grupy ryzyka zaliczamy też osoby uzależnione od stosowania kropli do nosa.
Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju przewlekłego zapalenia zatok? Są to m.in.:
Niekiedy (w zależności od przyczyny) symptomom tym towarzyszy ból gardła, ogólne rozbicie, nieświeży oddech, kaszel.
Leczenie nawracającego zapalenia zatok zależy od jego przyczyny. Diagnostyka obejmuje wywiad medyczny i zwykle jest rozszerzona o badania dodatkowe, takie jak np. tomografia komputerowa (bez kontrastu), a niekiedy o rezonans magnetyczny. Przykładowo, w przypadku stwierdzenia alergii ulgę w dolegliwościach mogą przynieść Ci leki przeciwhistaminowe. Przy infekcji bakteryjnej zwykle stosuje się antybiotykoterapię. Jeśli przyczyna PZZP jest inna, lekarz w ramach farmakoterapii może zalecić Ci też przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych lub sterydów donosowych. Jednym z elementów leczenia jest też płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej.
FEES (Functional Endoscopic Sinus Surgery) to endoskopowa operacja zatok. Procedura ta daje bardzo dobre efekty lecznicze u Pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok, a przy tym nie wiąże się z długą rekonwalescencją. FEES pozwala lekarzowi chirurgowi w szybki i bardzo precyzyjny sposób usunąć zgęstniałą wydzielinę, polipy lub inne przeszkody w jamie nosowej. Przywraca prawidłowy drenaż i wentylację zatok. W zależności od danego przypadku zabieg trwa od 1 do nawet 3 godzin. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, nie musisz więc obawiać się bólu ani dyskomfortu. Po operacji z użyciem endoskopu odzyskasz swobodny oddech i miną wszelkie inne objawy PZZP. FEES nie wymaga długiej hospitalizacji, możesz wrócić do domu już następnego dnia. Oczywiście obarczona jest pewnymi przeciwwskazaniami. Do głównych czynników wykluczających zalicza się m.in.:
Artykuł sponsorowany
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikacjęm która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze opinie