Poznań w 2003 roku. Jak wyglądała panorama miasta?

Choć szklany budynek na wprost Mostu Dworcowego na stałe wpisał się w krajobraz miasta, to jeszcze 20 lat temu wejście wschodnie na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich wyglądało zupełnie inaczej. Nie tylko ono – także panorama miasta zdecydowanie różniła się od tej dzisiejszej. Jak wyglądała?

Dziś wielu, szczególnie tych młodszych mieszkańców Poznania nie pamięta jak przed laty wyglądało wejście na Międzynarodowe Targi Poznański od strony ul. Głogowskiej i Matyi. Obecnie stoi tam popularne „Akwarium”, czyli przeszklony Hol Wschodni, w którym znajdują się m.in. kasy oraz sale konferencyjne. Połączony jest łącznikiem z pawilonem numer 3 oraz Centrum Targowym.

Jeszcze 20 lat temu wyglądało to zupełnie inaczej. Otwarta przestrzeń i charakterystyczna kula z symbolem, logiem MTP witała gości wśród szeregu masztów z flagami.

W 2003 roku rozpoczęła się realizacja nowej wizji tego, jak Targi będą przyjmować gości. Podjęto decyzję o „zamknięciu” terenu wystaw i ustawieniu w tym miejscu budynku. Wielu obawiało się, że takie rozwiązanie przysłoni symbol targów – słynną Iglicę Targową. Zastosowanie przeszklonych ścian oraz niskiej zabudowy pomogło jednak utrzymać widoczność charakterystycznego punktu MTP.

Obiekt został zaprojektowany przez Studio ADS, a prace budowlane rozpoczęły się i zakończyły w 2003 roku.

W naszym redakcyjnym archiwum mamy zdjęcia przesłane do nas przez jednego z czytelników właśnie z tego okresu. Widać na nich nie tylko prace przy budowie Holu Wschodniego, ale także panoramę miasta sprzed 21 lat.

Był to czas, gdy wiele biurowców w rejonie Mostu Dworcowego dopiero budowano lub nawet nie były jeszcze w planach, a po obecnym Dworcu Głównym i przystanku tramwajowym na jego wysokości nie ma nawet śladu.

Zauważyć można zmiany także na samym terenie Targów oraz w rejonie ul. Bukowskiej i dalej w kierunku centrum miasta.

Czytelnikowi bardzo dziękujemy za przesłane fotografie. Jednocześnie zapraszamy także innych, którzy chcieliby podzielić się swoimi archiwalnymi zdjęciami do kontaktu mailowego na adres: redakcja@codziennypoznan.pl.