Fantastyka i nauka spotkały się w Młynach Rothera (ZDJĘCIA)

bdgbo.pl 11 miesięcy temu

Za nami pierwsze warsztaty naukowe organizowane w ramach projektu “Od fantastyki do nauki”. W sobotę, 14 października w wyjątkowych wnętrzach Młynów Rothera dzieci i młodzież wkroczyły w świat Tolkienowskiej fantastyki i w niezwykły sposób odkrywali naukę. Wydarzenie zostało wybrane w głosowaniu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Projekt realizowany przez Fundację CODEBY jest adresowany do młodych osób uczących się co najmniej w 5 klasie szkoły podstawowej. W ramach bezpłatnych zajęć uczestnicy nie tylko dobrze się bawią w krainie przygód, magii i tajemnic, ale również zdobywają praktyczną wiedzę z fizyki i mechaniki. Pasja do literatury fantasy łączy się z naukowymi eksperymentami i odkryciami.

W trakcie sobotnich zajęć w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera uczestnicy podzieleni na dwie grupy poznawali siły i oddziaływania występujące w świecie Śródziemia. Prowadzący omówili m.in. jak działa trajektoria lotu i przedstawili tajniki naciągu łuku Legolasa oraz aerodynamiki elfickich strzał. Każdy mógł również zbudować swoją własną mini-katapultę, a także mini-łuk i strzały, które potem przetestowano w praktyce.

Warsztaty pn. “Władcy Fizyki: Siły i Oddziaływania w Śródziemiu” były przepełnione praktycznymi eksperymentami pozwalającymi zrozumieć teorię w praktyce. W świecie inspirowanym “Władcą Pierścieni” każdy mógł stać się bohaterem w swojej własnej przygodzie.

Zajęcia poprzedziły zapisy na stronie www.codeby.org.pl, które obowiązują również przy kolejnym spotkaniu zaplanowanym na 28 października 2023 r. Za dwa tygodnie przeprowadzone zostaną warsztaty pn. “Śródziemie: Maszyny Proste w Świecie Tolkiena”. Zajęcia również odbędą się w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w dwóch turach: godz. 10:15-13:15 i 14:30-17:30. Liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty naukowe “Od fantastyki do nauki - warsztaty w klimacie Śródziemia dla dzieci i młodzieży” to cykl dwóch spotkań realizowanych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

fot. Alicja Chrobak















































Idź do oryginalnego materiału