Farmaceuci pozywają Shoppers Drug Mart

bejsment.com 1 miesiąc temu

Były właściciel franczyzy Shoppers Drug Mart złożył w imieniu grupy farmaceutów pozew zbiorowy przeciwko kanadyjskiej sieci aptek detalicznych i jej spółce dominującej Loblaw, twierdząc, iż firmy narzuciły farmaceutom będącym właścicielami franczyzy „niebezpieczne i nieetyczne” praktyki korporacyjne w celu zwiększenia zysków.

Pozew został złożony w zeszłym tygodniu w Sądzie Najwyższym Ontario i ma objąć zarówno właścicieli franczyz, których umowy zostały rozwiązane od 2014 roku, jak i obecnych właścicieli franczyz w Ontario.

Wszystkie zarzuty zawarte w pozwie nie zostały jeszcze potwierdzone ani przetestowane w sądzie.

Sedno pozwu dotyczy korporacyjnych praktyk takich jak narzucanie celów w zakresie liczby recenzowanych leków, skracanie godzin personelu pomocniczego i inne nakazy zwiększania przychodów, które rzekomo postawiły właścicieli franczyzowych Shoppers Drug Mart, którzy są także farmaceutami, w „nieodwracalnej sytuacji konfliktu interesów.”

– Kiedy narzucasz współwłaścicielowi zasady wymagające od niego naruszenia obowiązków zawodowych, grożąc mu ryzykiem utraty franczyzy… stawiasz go w konflikcie interesów między jego obowiązkami wobec pacjentów a zobowiązaniami wobec firmy – powiedziała prawniczka Aly Haji z kancelarii Ricketts Harris, która w imieniu klientów złożyła proponowany pozew zbiorowy.

Konsekwencją tego konfliktu może być zawieszenie lub cofnięcie licencji farmaceuty – wynika z pozwu.

Loblaw: „Sprawa nie ma podstaw”

Loblaw i Shoppers Drug Mart nie złożyli jeszcze oświadczeń w sprawie. Jednak w oświadczeniu e-mailowym przesłanym do CBC News, rzecznik Loblaw Dave Bauer stwierdził, iż „ta sprawa nie ma żadnej wartości i zamierzamy jej energicznie bronić”.

Pozew został złożony w następstwie dochodzenia CBC News, które ujawniło, iż niektórzy byli pracownicy apteki Shoppers Drug Mart uważają, iż firma korzysta z programu oceny leków w Ontario MedsCheck, namawiając personel do wystawiania rachunków rządowi za konsultacje, z których pacjenci nie korzystają.

I jak pomimo tego, iż prezes sieci zaprzeczył istnieniu celów w zakresie tych usług, dziesiątki wewnętrznych zapisów sfrustrowanych farmaceutów pokazało, iż sieć wyznaczyła sobie cele w zakresie tych profesjonalnych usług, a kierownictwo firmy wywierało presję na właścicieli, aby osiągnęli te liczby.

Od tego czasu Ontario College of Pharmacists oświadczyło, iż współpracuje z zespołem prawnym w celu zbadania dostępnych opcji po tym, jak tysiące pracowników aptek podzieliło się „głęboko niepokojącymi” historiami na temat nacisków ze strony korporacji na świadczenie płatnych usług.

Były właściciel „zrozpaczony”, gdy mu cofnięto franczyzę

W przypadku byłych właścicieli franczyzy, takich jak główny powód, Sivajanan Sivapalan, w pozwie zarzucono, iż jemu i innym franczyzobiorcom cofnięto franczyzę lub nie przedłużono jej z powodu krytyki rzekomo nieetycznych praktyk.

Z akt sprawy wynika, iż ​​Shoppers poinformował Sivapalana, iż ​​jego franczyza w Beamsville w Ontario została rozwiązana w styczniu 2023 roku. Franczyzodawca nie podał Sivapalanowi żadnego powodu swojej decyzji.

– Był zrozpaczony, kiedy to się stało. To był bardzo trudny okres w jego życiu – powiedziała Haji o swoim kliencie – Chciał po prostu szukać sprawiedliwości i zadośćuczynienia za ból i trudności, przez które przechodzi wielu współpracowników.

W przypadku proponowanym pozwie zarzuca się, iż praktyki korporacyjne, takie jak cele dotyczące przeglądu leków, zakłócają ich zdolność do kierowania się profesjonalną oceną jako farmaceutów oraz do bezpiecznej i skutecznej opieki nad pacjentami.

„Shoppers Drug Mart nie podjął żadnych działań, aby zaradzić wyraźnym zagrożeniom, jakie praktyki korporacyjne stwarzają dla bezpieczeństwa pacjentów, wynikającym z tego naruszeniem obowiązków zawodowych i etycznych franczyzobiorców oraz wynikającym z tego ryzykiem kontroli regulacyjnej i sankcji ze strony Ontario College of Pharmacists” – napisano w pozwie – „Zamiast tego Shoppers Drug Mart bardziej agresywnie wdrożył praktyki korporacyjne, aby maksymalizować zyski”.

Rzecznik Shoppers Drug Mart powiedział, iż decyzja o świadczeniu profesjonalnej usługi, takiej jak recenzja leku, musi zostać podjęta przez farmaceutę na podstawie jego oceny.

„Naszą rolą jest pomaganie właścicielom stowarzyszonym i ich zespołom aptek w świadczeniu tych usług. Obejmuje to współpracę w ramach rocznego planu dostosowanego do wyjątkowej sytuacji apteki i potrzeb pacjentów w społeczności” – stwierdziła rzeczniczka firmy Catherine Tomasz.

W praktyce w pozwie zarzucono, iż sieć aptek działa w sposób sprzeczny z celem umów franczyzowych, ponieważ gdyby właścicielowi apteki groziły sankcje ze strony wojewódzkiego organu regulacyjnego w wyniku praktyk korporacyjnych, dałoby to kupującym podstawę do zakończenia franczyzy umowy z tym właścicielem franczyzy.

W rezultacie w ramach proponowanego pozwu zbiorowego oczekuje się od sądu ustalenia, czy Shoppers naruszył umowy franczyzowe zawarte z grupą farmaceutów i przyznania odszkodowania za te rzekome naruszenia.

Na podst. CBC

Idź do oryginalnego materiału