Fart Duńczyków. Serbowie na ostatniej lokacie pożegnali się z Euro 2024

2 dni temu

0:0 – taki wynik padł w meczu Dania – Serbia. Starcie w Monachium zakończyło rywalizację w grupie C, która okazała się najbardziej wyrównana. Do tego stopnia, iż ostatnią i pierwszą drużynę dzieliły raptem trzy punkty, a o losach drugiego miejsca i bezpośrednim awansie do 1/8 finału zdecydował… ranking z kwalifikacji. To nie żart. Duńczycy mogą mówić o wielkim farcie. Tak wygląda tabela.

Grupa C: Dania – Serbia 0:0.

Żółta kartka – Dania: Jonas Wind, Morten Hjulmand. Serbia: Nikola Milenkovic, Aleksandar Mitrovic.

Sędzia: Francois Letexier (Francja). Widzów: 64 288.

Dania: Kasper Schmeichel – Alexander Bah (77. Victor Kristiansen), Joachim Andersen, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Joakim Maehle – Morten Hjulmand (77. Thomas Delaney), Christian Eriksen (88. Yusuf Poulsen), Pierre-Emile Hojbjerg – Rasmus Hojlund (59. Kasper Dolberg), Jonas Wind (46. Andreas Skov Olsen).

Serbia: Predrag Rajkovic – Milos Veljkovic, Nikola Milenkovic, Strahinja Pavlovic – Srdan Mijailovic (71. Filip Mladenovic), Ivan Ilic (68. Dusan Vlahovic), Nemanja Gudelj (46. Luka Jovic), Andrija Zivkovic – Lazar Samardzic (46. Dusan Tadic), Aleksandar Mitrovic, Sasa Lukic (87. Sergej Milenkovic-Savic).

Trzy remisy wystarczyły Danii, aby awansować do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy z drugiego miejsca w grupie C. W ostatniej kolejce podopieczni selekcjonera Kaspera Hjulmanda zremisowali bezbramkowo w Monachium z Serbią, która odpadła z turnieju.

Dania miała pewność, iż awansuje, jeżeli wywalczy przynajmniej jeden punkt, natomiast Serbia przy remisie musiałaby liczyć na wyjątkowo korzystny splot wydarzeń, aby mogła zagrać w fazie pucharowej. Przebieg pierwszej połowy był jednak odwrotny do spodziewanego – to piłkarze z północnej części kontynentu kontrolowali przebieg tego spotkania, dłużej utrzymywali się przy piłce na połowie przeciwnika, stwarzali większe zagrożenie.

Najgroźniej było w 21. minucie, gdy po złym rozegraniu piłki przez Serbów w defensywie sprzed linii pola karnego uderzał Christian Eriksen, oraz w 32., gdy z okolic narożnika „szesnastki” szczęścia próbował Rasmus Hoejlund – jednak z tymi strzałami poradził sobie bramkarz Predrag Rajkovic.

Eriksen został tego dnia samodzielnym rekordzistą pod względem liczby występów w duńskiej drużynie narodowej – rozegrał w niej 133. mecz. Dotychczas był ex aequo na pierwszym miejscu z Simonem Kjaerem, który wtorkowy mecz oglądał z ławki rezerwowych.

Serbowie, dopingowani z trybun m.in. przez byłego lidera światowego rankingu tenisistów, triumfatora 24 turniejów wielkoszlemowych Novaka Djokovica, nie oddali do przerwy ani jednego strzału, choćby niecelnego. Zwykle na połowę rywali wybiegał jedynie Aleksandar Mitrovic, ale gwałtownie otaczało go trzech lub czterech rywali i na tym akcja się kończyła.

Na początku drugiej części gry Duńczycy w końcu trafili do bramki, tyle że… swojej. Po dośrodkowaniu wprowadzonego po przerwie Luki Jovica piłkę do własnej siatki posłał Joachim Andersen, ale przed samobójem uratowała go minimalna pozycja spalona serbskiego napastnika we wcześniejszej fazie tego ataku.

Oprócz Jovica, po przerwie na boisku pojawił się też Dusan Tadic, a w 68. minucie również Dusan Vlahovic i to ofensywne trio rozruszało nieco grę Serbów. Najlepszą okazję zawodnicy z Bałkanów wypracowali w 81. minucie, kiedy minimalnie obok słupka piłkę posłał Mitrovic. Na pierwszy celny strzał czekali jednak do doliczonego czasu gry, ale z uderzeniem innego rezerwowego Sergeja Milinkovica-Savica bez kłopotu poradził sobie Kasper Schmeichel.

Niedługo później sędzia zakończył to spotkanie i powody do euforii mieli tylko Duńczycy. Z identycznym bilansem punktów i bramek do 1/8 finału awansowała też Słowenia, a pierwsze miejsce z pięcioma punktami zajęła Anglia.

Mistrzostwa Europy 2024 – Dania – Serbia 0:0 (opinie)

Po meczu Dania – Serbia (0:0) powiedzieli:

Kasper Hjulmand (trener reprezentacji Danii):

– Spodziewaliśmy się, iż ten mecz może tak wyglądać. Szkoda, iż nie udało nam się wykorzystać żadnej z naszych okazji, mielibyśmy wtedy margines błędu, a tak mieliśmy serce w gardle. Teraz będziemy świętować jak szaleni, bo jesteśmy przeszczęśliwi, iż awansowaliśmy, ale potem musimy rozwiązać kilka problemów w ofensywie.

Dragan Stojkovic (trener reprezentacji Serbii):

– Jesteśmy rozczarowani, iż nie zrobiliśmy tego kroku, którego dotychczas nigdy nie udało nam się zrobić. Mecz był wyrównany, szukaliśmy swojej okazji do zdobycia bramki, ale niestety nie osiągnęliśmy sukcesu. Jestem dumny ze swoich piłkarzy. Serbia pokazała się z dobrej strony w bardzo wyrównanej grupie. Kibice powinni być dumni z tej drużyny, a ja jestem im wdzięczny za wspaniałe wsparcie we wszystkich trzech spotkaniach.

O kolejności w grupie C zdecydowały wyniki z… eliminacji

Wyniki osiągnięte w… eliminacjach mistrzostw Europy przez Danię i Słowenię zdecydowały, która z tych drużyn zajęła drugie, a która trzecie miejsce w tabeli grupy C. Wszystkie inne elementy, które zgodnie z regulaminem były ważniejsze, obie drużyny miały identyczne.

Po trzy punkty w trzech spotkaniach Euro 2024, remis 1:1 w bezpośrednim starciu, po dwie zdobyte i stracone bramki oraz po sześć żółtych kartek – na podstawie tych kryteriów nie udało się ustalić kolejności między Danią a Słowenią.

Dlatego konieczne było sięgnięcie do wyników eliminacji – w nich obie jedenastki rywalizowały w tej samej grupie i miały tyle samo punktów – po 22, a o pierwszym miejscu Duńczyków zdecydował lepszy bilans bezpośrednich spotkań – w Lublanie było 1:1, ale w Kopenhadze to gospodarze zwyciężyli 2:1.

I dzięki temu pół roku później zajęli drugie miejsce w grupie i „w nagrodę” zagrają w 1/8 finału z Niemcami, a Słowenia trzecie i jeszcze musi poczekać na wyłonienie rywala, choć jest już pewna udziału w fazie pucharowej. Grupę C wygrali Anglicy – 5 pkt, a ostatnią pozycję z jednym „oczkiem” zajęli Serbowie.

Rozstrzygnięcia wśród drużyn z trzecich pozycji sprawiły, iż po środowych meczach na pewno z turniejem pożegna się Chorwacja, a grać dalej będzie – poza Słowenią – także Holandia z „polskiej” grupy.

30 czerwca, niedziela

3. Anglia – 3D/E/F (Gelsenkirchen, 18.00)
4. Hiszpania – 3A/D/E/F (Kolonia, 21.00)

1 lipca, poniedziałek

5. Francja – 2E (Duesseldorf, 18.00)
6. Portugalia – 3A/B/C (Frankfurt, 21.00)