Festiwal Dramma per Musica w Płocku

tvmazowsze.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Dramma Per Musica 2024 - Warszawa / Płock - Festiwal


Festiwal Dramma per Musica ponownie zaprasza do Płocka i Warszawy. Podobnie jak w ubiegłym roku zapraszamy na cztery festiwalowe koncerty w pięknych salach i kościołach obu miast. W repertuarze tegorocznych koncertów znajdą się przede wszystkim dzieła artystów związanych z Dreznem – jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych XVIII-wiecznej Europy. Jak zawsze wśród artystów Festiwalu usłyszeć będzie można najlepszych polskich muzyków, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej.

Płocką część Festiwalu zainaugurujemy w sobotę, 21 września, o godzinie 18:00 we wspaniałej Auli Małachowianki operą-baletem “Siedem planet”. Orkiestra barokowa Cornu Copiae pod kierownictwem Karoliny Habało wraz z tancerzami z zespołu Varsavia Galante przywróciła do życia zapomnianą drezdeńską operę-balet „Siedem planet”. Występują tu personifikacje znanych wówczas ciał niebieskich: Saturna, Jowisza, Marsa, Słońca, Wenus, Merkurego oraz Księżyca. Każdemu z nich towarzyszyli tancerze w rolach królów, żebraków, czarownic, pasterzy, zalotników, amazonek, a choćby pór roku i stron świata. Wieloczęściowy utwór miał wielu autorów muzyki i libretta, być może dlatego podzielił los wielu ówczesnych okazjonalnych kompozycji i od czasu karnawałowej premiery w 1678 roku prawdopodobnie nie był wykonywany. Przygotowując nową adaptację w 2022 roku polscy artyści postanowili przedstawić nieco bardziej aktualną wizję dzieła, dlatego też w częściach tanecznych, wzbogaconych muzyką francuską z epoki, zobaczymy całkiem współczesne sceny z miłosnej relacji dwóch osób.

Na zakończenie Festiwalu zapraszamy do kościoła farnego św. Bartłomieja w Płocku w niedzielę 22 września o godz. 19:00. W jego niezwykłej scenerii zabrzmią dzieła muzyków dworu drezdeńskiego – Johanna Adolfa Hassego i Jana Dismasa Zelenki. Wirtuozowska i efektowna litania Zelenki zostanie obramowana dwiema różnymi wersjami „Miserere” Hassego – na chór żeński i chór mieszany. Usłyszymy kwartet wokalistów, dobrze znanych już miłośnikom opery i muzyki dawnej: Joannę Sojkę, Joannę Lalek, Jacka Szponarskiego i Szymona Gajewskiego, a także Royal Baroque Ensemble i chór Collegium Musicum UW pod kierunkiem Andrzeja Borzyma juniora.

Wstęp na koncerty w Płocku jest wolny.

Program całego festiwalu:

„Hasse / Zelenka”

Środa, 18 września 2024 r., godz. 20:00 – Warszawa, Archikatedra św. Jana

Niedziela, 22 września 2024 r., godz. 19:00 – Płock, Kościół Farny św. Bartłomieja

Joanna Sojka – sopran
Joanna Lalek – mezzosopran
Jacek Szponarski – tenor
Szymon Gajewski – bas
Royal Baroque Ensemble
Chór Collegium Musicum UW
Andrzej Borzym junior – dyrygent
W programie: Johann Adolf Hasse (1699-1783) – „Miserere” c-moll, „Miserere” d-moll, Jan Dismas Zelenka (1679-1745) – Litaniae Lauretanae „Salus infirmorum” ZWV 152

„Siedem planet” – opera-balet Christopha Bernharda (Drezno 1678)

Sobota, 21 września 2024 r., godz. 18:00 – Płock, Aula Małachowianki

Ingrida Gapova – sopran
Michał Sławecki – kontratenor
Bartosz Nowak – tenor
Piotr Pieron – bas
orkiestra barokowa Cornu Copiae
zespół tańca Varsavia Galante
Karolina Habało – kierownictwo artystyczne
Edgar Lewandowski – choreografia

„Koncert na 244 klawisze”

Piątek, 20 września 2024 r., godz. 19:00 – Warszawa, Sala Kolumnowa Wydziału Historii UW

Anna Krzysztofik-Buczyńska – klawesyn
Lilianna Stawarz – klawesyn
W programie: Johann Sebastian Bach, Michel Corrette, Jean-Philippe Rameau, Joseph-Nicolas-Pancrace Royer, Tomasz Kamieniak

Festiwal Dramma per Musica Warszawa/Płock 2024 odbywa się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Mecenasem Festiwalu jest firma YAL sp. z o.o. Partnerami Festiwalu są Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Instytut Muzykologii UW.

Idź do oryginalnego materiału