Festiwal Kariery w Opolu. Praktycy dawali wskazówki, jak osiągnąć zawodowy i osobisty sukces

7 miesięcy temu

Festiwal Kariery w Opolu obywał się w środę dwutorowo. Ze sceny do uczestników imprezy przemawiali eksperci i znane osobowości, m.in. naukowcy, dziennikarze, czy celebryci jak Krzysztof Skiba – popularny muzyk, satyryk, felietonista i showman. Opowiadali oni dlaczego wybrali swoje zawody, dzielili się doświadczeniami.

Festiwal Kariery w Opolu. Ponad 700 gości

– Tak naprawdę mówimy, o tym co się dzieje w naszym życiu codziennym. A praca jest jego ważnym elementem – zauważył Maciej Kalski, dyrektor WUP, organizatora imprezy.

Na wydarzenie w CWK przy Wrocławskiej zaproszeni byli Opolanie w każdym wieku. Udział zadeklarowało przeszło 700 osób.

– Oczywiście zaprosiliśmy też do udziału w naszym wydarzeniu uczniów szkół średnich, którzy decydują właśnie o swojej przyszłości. Wybierają zawody, ścieżkę kształcenia i czy kolejne kierunki – dodał.

Wśród wystawców, którzy czekali na pytania odwiedzających czekali przedstawiciele opolskich uczelni, małych i dużych zakładów pracy, czy służb mundurowych.

– Chcemy zaakcentować również to, iż kompetencje w dzisiejszych czasach są niezmiernie ważne – powiedział szef WUP w Opolu.

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa mówiła o roli kształcenia się przez całe życie.

– Dorośli zmieniają swoje kwalifikacje, po to by być aktywnymi osobami, które pracują zawodowo. I w ten sposób się realizują – tłumaczyła.

– Festiwal Kariery to projekt wyjątkowy. Spotykaliśmy się bowiem już we wszystkich powiatach naszego województwa. Dziś podejmujemy tematy bardzo ważne. Między innymi bezpieczeństwa zdrowotnego, jak i tego w cyberprzestrzeni.

W programie znalazła się m.in. debata „Inspiracje cyberświata. O nowych technologiach i ich bezpieczeństwie”. Jej słuchacze dowiedzieli się np. jak zabezpieczyć swoje dane w sieci i być bezpiecznym online.

Zastanawiano się czy sztuczna inteligencja zastąpi w przyszłości człowieka i czy jest potrzebna do rozwoju pracowników. Albo czy zawody informatyków, specjalistów IT, programistów są zagrożone.

Cyfrowy świat w umysłach młodych – zrozumieć, a nie skreślać

Z kolei Filip Dębowski z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, edukator, trener i autor podcastów dał wykład „Nie daj się złapać w sieć. Jak się rozwijać w czasach hejtu i mediów społecznościowych”.
– Świat cyfrowy już się zadomowił w umysłach młodego pokolenia – powiedział. – Bardzo często to właśnie w sieci młodzi ludzie realizują to, co ja realizowałem w ich wieku na podwórku.
Dodał, iż szukają w internecie swojej tożsamości, sprawdzają czy są akceptowani, lubiani, nawiązują przyjaźnie i konflikty.
– I ten świat w pewnym wymiarze już zawsze dla nich będzie ważny. Dlatego bardzo istotne jest to, by nie krytykować „z urzędu”. W cenie jest wspólne towarzyszenie młodym w odkrywaniu świata cyfrowego. Działamy nie na zasadzie: „Wyłącz TikToka, tam są tylko głupoty”, a raczej: „Pokaż mi co jest na TikToku, jak się po tym czujesz? czy myślisz, iż jak się nie wysypiasz, to będzie ci potem łatwiej na studiach”.
Interesującą częścią Festiwalu Kariery w Opolu była także debata „Zawodowe horyzonty humanisty”.
– Elastyczność to niewątpliwie jednak z wartości, dla których warto podjąć studia na kierunkach społecznych. Dają one szerokie przygotowanie do życia, wyposażenie w kompetencje miękkie czy umiejętność dostosowania się wymagań pracodawców, zmieniających się warunków na rynku pracy – tłumaczył dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, jeden z uczestników debaty.

Krzysztof Skiba w Opolu: Od zawsze miałem gen buntu

Wyczekiwanym punktem wydarzenia był wykład motywacyjny Krzysztofa Skiby. Artysta opowiadał o podążaniu za pasją na przykładzie własnych doświadczeń. W swoim wystąpieniu prześledził różne etapy swojego życia i twórczości artystycznej.

Opolska publiczność otrzymała również pigułkę z okresu happeningów ulicznych, których Skiba był organizatorem i pomysłodawcą. Było też wiele smaczków i wspomnień z czasów Pomarańczowej Alternatywy.
– Chodziło o to, by ośmieszyć władzę i propagandę PRL – mówił muzyk i satyryk. – A ja od zawsze miałem w sobie gen buntu.
Goście Festiwalu Kariery w Opolu usłyszeli także o tym, jak Skiba dołączył do Big Cyc, a także jak formacja przeszła do pierwszej ligi polskich zespołów punkowo-rockowych.
Czytaj też: Rynek pracy 2024 – różowo nie będzie. Ale nie w każdym zawodzie
Idź do oryginalnego materiału