Festiwal Książki 2024. Przyjadą m.in. Lech Wałęsa i Remigiusz Mróz

1 tydzień temu

Festiwal Książki 2024 zbliża się wielkimi krokami. We wtorek 7 maja organizatorzy podali szczegóły imprezy.

– Nasza impreza dorobiła się już marki. Przybywa i autorów chcących przyjechać do Opola, i mieszkańców, chcących się z nimi spotkać – mówiła Judyta Gralka, wiceprezeska Fundacji Fabryka Inspiracji PL i organizatorka Festiwalu Książki w Opolu. – Świadczą o tym liczby: w tym roku mamy już 120 wystawców, a nie stu, jak w roku ubiegłym.

Nie dziwi także fakt, iż targi książki organizatorzy postanowili rozszerzyć. Znajdziemy na nich literaturę polską, anglojęzyczną, niemiecką i czeską.

– Liczymy, iż po tegorocznej odsłonie festiwal będzie na tyle prestiżowy, iż usłyszą o nas także za granicą – dodała Gralka.

Festiwal Książki 2024. Co w programie

Za zaufanie i wsparcie sponsorom dziękował Bartosz Mazurkiewicz, prezes Opolgrafu i Fundacji Fabryka Inspiracji PL

– Tegoroczna edycja po raz kolejny udowadnia, iż zainteresowanie Opolan czytelnictwem jest ogromne. Wspaniałe jest to, iż możemy realizować tak duże przedsięwzięcie dla naszych uczestników – cieszył się Bartosz Mazurkiewicz.

Ze względu na wypracowaną rangę i coraz większe zainteresowanie imprezą, w tym roku Festiwal Książki rozrośnie się poza plac Wolności.

– Nie mieścimy się już tylko na placu, dlatego rozszerzamy się na ulicę Krakowską i pobliskie parkingi – mówiła Judyta Gralka.

W tym roku impreza ugości wybitnych autorów literatury krajowej, ale też zagranicznej.

– Premierę swojej książki właśnie w Opolu będzie miała u nas szwedzka autorka kryminałów Malin Stehn – zapowiedziała.

Na plenerowej scenie ósmego festiwalu książki będziemy gościć takich autorów jak:

Remigiusz Mróz, Lech Wałęsa, Andrzej Stasiuk, Joanna Bator, Zbigniew Rokita, Arkady Radosław Fiedler, Malin Stehn, Joanna Kuciel-Frydryszak i Marta Strzelecka, Jakub Żulczyk, Kim Ho-yeon, Tomasz Raczek, Sylwia Winnik, Daria Ładocha, Małgorzata Glinka-Mogentale, Grzegorz Piątek, Adam Mirek, Piotr Zychowicz i Jacek Bartosiak, Urszula Honek, Bartosz Panek, Artur Nowak i Arkadiusz Stempin, Katarzyna Berenika Miszczuk i wielu innych.

Po raz kolejny fani klimatów kryminalnych będą mogli zapisać się na cykl spotkań „Zbrodnia na pokładzie”. Będą to dwa wyjątkowe spotkania autorskie, które odbędą się nocą na statku Opolanin płynącym Odrą.

Wydarzenia okołofestiwalowe – duży ukłon w stronę młodych

W związku z wielkim sukcesem ubiegłorocznego panelu Young Adult, w tym roku liczne spotkania okołofestiwalowe odbędą się także na drugiej scenie.

– Wiemy, iż literatura dla młodzieży cieszy się ogromną popularnością. Stąd pomysł drugiej sceny – motywowała Gralka. – W programie będzie mnóstwo spotkań z autorkami najpoczytniejszych książek dla młodych z Weroniką Marczak, która już w roku ubiegłym wywołała furorę.

W ramach panelu Young Adult pojawią się w Opolu najpoczytniejsi autorzy gatunku jak: wspomniana Weronika Marczak, Maria Krasowska, Weronika Plota, Agata Polte, Joanna Chwistek, Agnieszka Bruckner, Julia Kubicka, Izabella Nowaczyk, Julia Popiel, Angelika Kołodziej, Liliana Więcek, Ania Falatyn, Wiktoria Stemplewska, Katarzyna Strawińska, Kinga Macowicz, Vela Szulwińska, Angelika Łabuda, Vanila, Zuza Bandosz, Justeene Ruston, Zblendowana, Julia Świtkiewc.

Będą także spotkania wokół fantastyki i panele poświęcone podcastom. Z kolei na ulicy Krakowskiej odbędzie się podpisywanie książek przez autorki książek młodzieżowych.

– Zainteresowanie ich twórczością jest tak ogromne, iż kolejki do nich potrafią trwać choćby 12 godzin – mówiła Judyta Gralka.

Atrakcje wokół biblioteki

Nie zabraknie także strefy „chill out” dla dzieci. Tam w programie jest mnóstwo warsztatów. Zapisy na nie prowadzi Miejska Biblioteka Publiczna, która również będzie centrum festiwalowych wydarzeń.

– Przez trzy dni zaprosimy na 27 wydarzeń. W programie jest duże zróżnicowanie warsztatów dla dzieci i dorosłych. A zaczniemy od konferencji na temat sztucznej inteligencji – zapowiedział Marcin Duda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W programie spotkania z autorami literatury dziecięcej, rozstrzygnięcie festiwalowego konkursu plastycznego Kot Cukierek, muzyczne spotkanie z książką w Filharmonii Opolskiej.

Kolejnym ważnym wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa ILUSTRAGAN, odbywająca się na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej. To cykliczny projekt Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, prezentujący twórczość ilustratorską twórców związanych z wydziałem.

Akcenty muzyczne – Organek i Bokka

Muzyka zagości na dwa dni festiwalu. Pierwszego scenę we władanie weźmie rockowy Organek. A w sobotę czeka nas porcja muzyki elektronicznej od tajemniczej formacji Bokka, której muzycy nie pokazują twarzy podczas występów.

Podsumowując we wszystkich edycjach udział wzięło kilkaset tysięcy osób, miało miejsce blisko 500 spotkań autorskich, a do Opola przyjechało ponad 400 wydawnictw.

Idź do oryginalnego materiału