Program Festiwalu Książki ma pokazać, jak można opowiadać o świecie dzięki różnych form literatury – od powieści i reportaży, przez poezję i komiksy, aż po książki dla dzieci i młodzieży. W wydarzeniu weźmie udział ponad 1000 pisarek i pisarzy, którzy spotkają się z publicznością, by rozmawiać o ważnych tematach współczesności.
Festival du Livre de Paris to najważniejsze francuskie wydarzenie literackie, które odbywa się w dniach 11–13 kwietnia w Grand Palais w Paryżu.
W festiwalu udział weźmie ponad 450 wydawców i blisko 1000 autorów – od uznanych gwiazd literatury francuskiej, takich jak Marc Levy i Amélie Nothomb, po młodych debiutantów.
Tegoroczną edycję uświetni obecność Maroka jako gościa honorowego. Kraj ten zaprezentuje swoje literackie bogactwo, podkreślając wielokulturową tożsamość i wpływ, jaki wywiera na światową literaturę.
Program festiwalu przewiduje szereg wyjątkowych wydarzeń kulturalnych. W ramach projektu Cabaret Extra!, realizowanego we współpracy z Centrum Pompidou, odbędą się performanse łączące literaturę, muzykę i sztukę współczesną. Uczniowie szkoły artystycznej École Duperré przygotują do nich kostiumy i dekoracje, łącząc modę ze sztuką słowa.
Galerie de l’Adaptation zaprosi widzów na przedpremierowe pokazy filmów inspirowanych literaturą, w tym ekranizacje nagrodzonych powieści.
Dla najmłodszych uczestników przygotowano specjalną przestrzeń – Village des Enfants – z warsztatami ilustratorskimi i grami literackimi. Jedną z najbardziej eksperymentalnych propozycji będzie Lip Sync literacki, czyli nowatorskie połączenie tekstów klasyków z muzyką elektroniczną.
W edycji 2025 pojawi się wiele nowości. Aktorzy i pisarze będą występować z krótkimi monodramami, by przybliżyć literaturę. Powstanie także specjalna przestrzeń – Galerie de la Mer – poświęcona debatom o ochronie oceanów, z udziałem pisarzy, naukowców i działaczy ekologicznych.
Godziny otwarcia: od piątku do soboty w godzinach 8.30–20.00, w niedzielę od 9.00 do 19.00. Bilety wstępu kosztują 9 euro (konieczna jest wcześniejsza rezerwacja online).
Dzieci i młodzież do 25. roku życia – wstęp wolny (po wcześniejszej rejestracji).
(KzK)