Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej w „Krzemionkach”

1 miesiąc temu
Zdjęcie: 16.08.2024. Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej na terenie Rezerwatu „Krzemionki” / Fot. Patryk Wójcik - Radio Kielce


Na terenie Rezerwatu „Krzemionki” rozpoczął się Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Podczas wydarzenia odwiedzający to miejsce mogą poznać historię sprzed kilkunastu tysięcy lat i zobaczyć życie codzienne górników z epoki kamienia.

Dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreślił, jak ważne są tak wręcz „namacalne” spotkania z przeszłością.

– Na terenie rezerwatu, przez długi weekend, zaaranżowaliśmy spotkanie z pradziejami oraz antykiem. Odwiedzający mogą poznać różnorodne rzemiosła oraz sposoby na przetrwanie w tamtych czasach, a przedstawiać to wszystko będą grupy rekonstrukcyjne zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ta historia jest niezwykle cenna, bo przedmioty prezentowane na poszczególnych stanowiskach to repliki, co pozwala na ich dotknięcie, a czasem choćby i przymierzenie – mówił dyrektor.

16.08.2024. Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej na terenie Rezerwatu „Krzemionki” / Fot. Patryk Wójcik – Radio Kielce

Prócz tego zainteresowani mogą zobaczyć, jak wyglądały starcia rzymskich gladiatorów, czy też poznać modę prehistoryczną oraz rolę kobiet w czasach Imperium Rzymskiego. Jak powiedział Krzysztof Pochwicki, rekonstruktor z Legionu XXI Rapax, wchodząc do jednej z wiosek można odbyć podróż w czasie.

– Tutaj wystarczy wejść i człowiek przenosi się w inne czasy. My staramy się dobrze odzwierciedlić życie legionistów, nasze namioty podpisane są w języku łacińskim i sami próbujemy odtworzyć mowę z tamtych czasów. Działa to u nas do tego stopnia, iż czasami choćby nie znamy prawdziwych imion rekonstruktorów. Jesteśmy bardzo otwarci na turystów, więc zapraszamy, by przymierzyć uzbrojenie legionisty – dodał rekonstruktor.

Wydarzenie potrwa do niedzieli, zakończy się wieczorem. Organizatorzy informują jednak, iż warto odwiedzić „Krzemionki” po południu, by wejść do świata przeszłości.



Idź do oryginalnego materiału