Festiwal Made in Native America: Literacka podróż przez kultury tubylcze

2 godzin temu

Głównym tematem festiwalu jest twórczość Leslie Marmon Silko, amerykańskiej pisarki z plemienia Laguna Pueblo, której książka „Storyteller” ukazała się niedawno w polskim tłumaczeniu jako „Opowiadaczka z Puebla Laguna”. Dziś wieczorem w Bibliotece Raczyńskich odbędzie się spotkanie z udziałem Marka Maciołka, wydawcy książki z Wydawnictwa Tipi, oraz Marka Nowocienia, znawcy kultury tubylczej i redaktora Magazynu Wyspa Żółwia.

Kolejne dni festiwalu przyniosą fascynujące spotkania z ekspertami literatury tubylczej. W poniedziałek Gabriela Jeleńska z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego przybliży poezję rdzennych twórców, odwołując się do tomiku „Postkolonialny wiersz miłosny” autorstwa Natalie Diaz. Natomiast we wtorek młodzież z poznańskich szkół weźmie udział w debacie poświęconej tematyce „Opowiadaczki z Puebla Laguna”, moderowanej przez Cezarego Cieślaka z Magazynu Indigena. Wieczorem tego samego dnia prof. Waldemar Kuligowski z UAM zaprezentuje najnowszy numer „Literatury Ludowej”, poświęcony współczesnej literaturze tubylczej.

Program festiwalu zakończy niespodzianka zaplanowana na 12 grudnia, która pozostaje tajemnicą, zachęcając uczestników do śledzenia wydarzeń. Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Miasta Poznania, co podkreśla jego znaczenie w promowaniu różnorodności kulturowej.

Spotkania realizowane są w różnych lokalizacjach Poznania, w tym w Bibliotece Raczyńskich, Domu Literatury oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Wydarzenie jest dla wszystkich, kto chce zgłębić fascynującą tematykę literatury i kultury rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Idź do oryginalnego materiału