Festiwal Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum

podhaleregion.pl 3 tygodni temu

Tegoroczna edycja Festiwalu „Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum” upłynęła pod znakiem wyjątkowych spotkań, warsztatów, plenerów, prelekcji, spektakli i koncertów w malowniczym otoczeniu Muzeum.

Promowaliśmy zarówno bliskie, jak i dalekie wycieczki, pokazując, iż podróżować można wszędzie — wystarczy wyjść za próg. Magdalena Petryna (Wilczy Las), redaktorka i przewodniczka beskidzka, poprowadziła wyprawy na Uroczysko Krzywoń, spacery z widokiem oraz Literacką Retrowycieczkę.

Festiwal rozpoczął się od Integracyjnego Pleneru Malarskiego, podczas którego uczestnicy uchwycili krajobraz Muzeum dzięki pędzli i farb. Prace inspirowane były zabytkowym otoczeniem rabczańskiej świątyni. Czwartkowe przedpołudnie należało do „złodziei krajobrazu,” a popołudniowy spacer z widokiem zaprowadził nas do panoramy Beskidu Wyspowego.

W piątek miało miejsce uroczyste odsłonięcie mozaiki ceramicznej „Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum 2021,” która powstała podczas warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Grażynę Habiedę. Mozaika, przedstawiająca wieżę XVII-wiecznego drewnianego kościoła, teraz zdobi budynek Muzeum przy ul. Sądeckiej 6.

Popołudnie piątkowe poświęcone było kreatywnym działaniom podczas Wędrujących Warsztatów. W Akademii Malarstwa na Szkle powstawały woskowe obrazy techniką batiku konturowego, inspirowane ludowym zdobnictwem. Na świeżym powietrzu, w cieniu starodrzewu, odbyły się warsztaty malowania na porcelanie prowadzone przez Karolinę Gościniak, inspirowane florą i fauną Gorców.

Wieczór przyniósł warsztaty survivalowo-bushcraftowe „Poradnik dzikiego podróżnika i podróżniczki,” prowadzone przez edukatora i leśnika Jakuba Kałużnego. Uczestnicy poznali tajniki przetrwania w lesie.

W ceremonii otwarcia Festiwalu uczestniczyli: Dyrektor Muzeum Wojciech Kusiak, Zastępczyni Dyrektora Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder oraz Kierowniczka nowohuckiej ArtZony Katarzyna Szczęśniak. Sobotnie przedpołudnie zamieniło zabytkowe otoczenie naszego kościoła w strefę kreatywnego działania podczas warsztatów dla najmłodszych pt. „Ręce robią.” Uczestnicy mogli spróbować plecionkarstwa, zabawkarstwa, komponowania ziołowych kul do kąpieli oraz malowania na szkle. Pod starodrzewem odbyły się także rodzinne warsztaty cyjanotypii, bikepackingowe oraz warsztaty przyrodnicze, prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin.

Najmłodsi mogli wysłuchać bajek opowiadanych przez Baśni Las, a w zabytkowym kościele odbył się spektakl „O płanetnikach i innych synoptykach” Teatru Chrząszcz w Trzcinie, który przeniósł dzieci w bajkowy świat.

Dla dorosłych widzów przygotowano prelekcję Wiktorii Król, autorki książki „Kolor śmierci. odcień grobu, czyli 50 odcieni, morderczej zieleni.” Jej wykład „Zielone wnętrza mogą zabić…,” opowiadał o historii zielonego barwnika zawierającego arszenik, obecnego w XIX-wiecznych tapetach, sukniach i zabawkach.

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Apteka pod Gwiazdą mgr. Stanisława Miętusa” poprowadziła Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka. Sobotni wieczór zakończył się koncertem Zespołu Hajda Banda, prezentującym tradycyjne tańce i pieśni z Podlasia i Ukrainy, oraz występem zespołu Duality, łączącego folkowe brzmienia z elektroniką.

Uroczyste zakończenie Festiwalu odbyło się w niedzielę podczas Literackiej Retrowycieczki, upamiętniającej wyprawę założycieli Muzeum, Zofii Sutorowskiej i Stanisława Dunin-Borowskiego, do Władysława Orkana w 1929 roku. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar, uczestnicy w strojach z epoki przemierzyli trasę z Koninek do „Orkanówki.” Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu zorganizowali spotkanie z twórczością Władysława Orkana oraz opowieści o dziedzictwie kulturowym regionu. Na zakończenie odbył się koncert zespołu Zagórzańska Siła pod kierownictwem Huberta Rapciaka.

Idź do oryginalnego materiału