Festiwal Polskiej Poezji dla Dzieci

bialyorzel24.com 8 miesięcy temu

Międzyszkolny konkurs recytatorski to jedna z inicjatyw, w której co roku partycypują polskie szkoły z Nowej Anglii. Uczestnicy konkursów najpierw przechodzą eliminacje klasowe i szkolne, by na koniec wziąć udział w międzyszkolnym finale, który co roku odbywa się w innej placówce. W tym roku gospodarzem finału, który odbył się 6 kwietnia, była Szkoła Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, RI. Warto podkreślić, iż w tym roku zmieniona została nieco formuła wydarzenia, które przybrało postać nie konkursu, a Festiwalu Polskiej Poezji dla Dzieci.

W festiwalu wzięło udział 70 dzieci z pięciu szkół z Massachusetts i Rhode Island: Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie, Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Konopnickiej w Webster, Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Worcester i Polskiej Szkoły Dokształcającej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Salem oraz szkoły gospodarzy w Provicence. Wszyscy uczestnicy wykazali się nie tylko znajomością języka polskiego, pamięciowym opanowaniem tekstów, ale również talentem aktorskim.

Manufaktura Marzeń, czyli Festiwal Polskiej Poezji dla Dzieci, to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego słowa stworzyły mosty między wyobraźnią a rzeczywistością, a marzenia stały się poezją – mówi Karolina Badura, dyrektor Szkoły Języka Polskiego im. J. Korczaka w Providence.

Motywem przewodnim konkursu była przyroda i świat zwierząt. – Każdy wiersz otwierał coraz szerzej okna naszej wyobraźni na piękno otaczającego nas świata! – deklaruje Karolina Badura. – To była fascynującą przygoda, podczas której zobaczyliśmy, co w trawie piszczy, graliśmy w bingo, recytowaliśmy wiersze polskich autorów i bardzo dobrze się przy tym bawiliśmy – podkreśla, dziękując wszystkim uczestnikom festiwalu – dzieciom, rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół za przybycie, a także ks. Markowi Kupce, proboszczowi parafii św. Wojciecha w Providence za pomoc w organizacji wydarzenia.

opr. JLS
Fot. Archiwum szkoły

Idź do oryginalnego materiału