Roztocze wyróżnia się niezwykłym bogactwem i różnorodnością tradycji muzycznych, które w niektórych miejscach wciąż są żywe, a płomień tradycji jest przekazywany kolejnym pokoleniom. Wieś Zdziłowice w gminie Godziszów od zawsze słynęła z tradycyjnej muzyki skrzypcowej, dętej i śpiewu; wciąż zamieszkuje ją wielu świetnych muzykantów. W okresie powojennym w tym regionie szczególnie popularne były orkiestry dęte przejmujące swój taneczny repertuar od skrzypków czy śpiewaków. To one przez długie dekady ogrywały większość wesel i zabaw tanecznych, na których królowały oberki, polki, walce i tanga.
To do tej właśnie tradycji odwołuje się nowy Festiwal Roztrąb, który ma na celu przypomnieć historię tego wyjątkowego w skali kraju zjawiska. Roztrąb skupia się przede wszystkim na starodawnych orkiestrach dętych, ale i kapelach skrzypcowych oraz śpiewakach i śpiewaczkach z regionu. W ciągu trzech festiwalowych dni będziemy śpiewać dawne pieśni i przyśpiewki, tańczyć na wieczornych potańcówkach, słuchać przeróżnych odsłon muzyki tradycyjnej, grać na tradycyjnych instrumentach, tworzyć nowe muzyczne połączenia oraz poznawać orkiestrowe historie. To ogromna ilość muzycznych wrażeń i piękne spotkanie, na które serdecznie zapraszamy.
Festiwal potrwa od 5 do 7 lipca, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dla osób chcących zanocować na festiwalowym polu namiotowym — obowiązują zapisy. Wszelkie informacje, w tym szczegółowy program znajdziecie Państwo na stronie www.fundacjapiszczalka.pl
O festiwalu od organizatora
Roztrąb to nowy festiwal na mapie Roztocza, podczas którego chcemy pokazać różnorodność tradycyjnej muzyki z tego regionu w żywych, naturalnych sytuacjach. Bardzo polecamy spotkania z ostatnimi mistrzami śpiewu, muzyki skrzypcowej i orkiestrowej, którzy świetnie pamiętają dawna czasu i barwnie o nich opowiadają. Trzy dni potańcówek na dechach usatysfakcjonują choćby najbardziej wymagających tancerzy, a na chwile oddechu przygotowaliśmy m.in. wystawę o roztoczańskich orkiestrach, kino festiwalowe oraz kameralne koncerty. Głównym punktem festiwalu będzie niedzielne spotkanie orkiestr dętych, podczas którego do tańca zagrają orkiestry dęte ze Zdziłowic, Goraja, Zaburza, Zakrzewa, Batorza oraz Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta i Orkiestra Podróżniacy – blisko stu muzykantów w jednym miejscu i jednym czasie. jeżeli ktoś chce doświadczyć żywej tradycji w wyjątkowym wydaniu, musi przyjechać w pierwszy weekend lipca do Zdziłowic!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024
Współfinansowane ze Środków Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków finansowych z budżetu Powiatu Janowskiego
Filip Majerowski – Fundacja Piszczałka
Fot. 1. Kapela Bornego, Chłopków 2023, fot. Michał Kalita
Fot. 2. Orkiestra Dęta z Zakrzewa, Chłopków 2023, fot. Michał Kalita
Fot. 3. Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Chłopków 2023, fot. Michał Kalita
Fot. 4. Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Hosznia Ordynacka 2023, fot. Michał Kalita
Fot. 5. Otwarta próba orkiestry dętej, Chłopków 2023, fot. Michał Kalita
Fot. 6. Taneczny przegląd orkiestr dętych, Hosznia Ordynacka 2023, fot. Michał Kalita (1)
Fot. 7. Taneczny przegląd orkiestr dętych, Hosznia Ordynacka 2023, fot. Michał Kalita (2)