
To był prawdziwy pokaz ludowego kunsztu i rodzinnej współpracy! Aż 241 palm, przygotowanych przez blisko 300 mieszkańców z 11 parafii, zgłoszono do XXX Jubileuszowego Konkursu Palm Wielkanocnych w gminie Chełmiec. Jury nie miało łatwego zadania – przyznało aż 76 pierwszych miejsc w kategorii palm wysokich!
Palmy jak z bajki. Komisja była pod wrażeniem
– Poziom był nie tylko wysoki – dosłownie i w przenośni – ale przede wszystkim zachwycający. Każda palma, która otrzymała pierwsze miejsce, spełniała regulamin, ale co ważniejsze – robiła ogromne wrażenie wizualne – komentuje Mariola Pękala-Piekarska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu, który od lat organizuje ten wyjątkowy konkurs.
Chełmiec wzorem dla całej Małopolski
Komisja konkursowa, w skład której weszły etnografki i przedstawicielki instytucji kultury – Marta Smólczyńska z MCK Sokół, Barbara Romańska oraz Edyta Sach z GOK w Chełmcu – nie szczędziła słów uznania.
W protokole zapisano m.in.:
„Wasze zaangażowanie przekłada się na liczny udział, wysoki poziom artystyczny i merytoryczny prac. Wszystko to sprawia, iż konkurs w Chełmcu wyróżnia się nie tylko w skali Małopolski, ale choćby całej Polski południowej”.
Tradycja, która jednoczy pokolenia
Jak podkreśla wójt gminy Chełmiec Stanisław Kuzak, sukces konkursu to nie tylko liczby i nagrody, ale przede wszystkim jego wartość społeczna:
– To inicjatywa, która naprawdę ma sens. Z jednej strony podtrzymuje nasze dziedzictwo, z drugiej – łączy całe rodziny. W tworzenie palm angażują się dziadkowie, rodzice i dzieci. To właśnie takie działania budują wspólnotę – podkreśla wójt.
Trudno się nie zgodzić. W gminie Chełmiec tradycja wielkanocna nie tylko trwa – ona kwitnie.
Fot.: Parafia w Świniarsku | miastoNS.pl