W Szczakowej co roku hucznie obchodzi się kolejne rocznice fantastycznego zwycięstwa połączonych wojsk polskich i litewskich nad Krzyżakami pod Grunwaldem. W minioną niedzielę (13 lipca) uczczono pamięć polskich bohaterów.
W tym roku mija już 615 lat od historycznej bitwy, którą upamiętnia pomnik w Szczakowej. Tradycyjnie już obchody grunwaldzkiej wiktorii rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, która odbyła się w szczakowskim kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej. Asystę muzyczną prowadził chór MCKiS „Sokół”.
Po mszy uroczystości przeniosły się pod pomnik. Tam przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Pawłem Silbertem i Sekretarz Miasta – Ewą Sidełko-Paleczny złożyli kwiaty, by oddać hołd bohaterom zwycięskiej bitwy z 1410 roku. W wydarzeniu udział wzięli również, m.in.: Przewodniczący Rady Miejskiej – Michał Kirker, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Tadeusz Kaczmarek, Radni Rady Miejskiej – Dawid Domagalski, Anna Lichota, Dorota Guja, Wiesława Babula i Mirosław Pieczara, Komendant Miejski Policji w Jaworznie – insp. dr Piotr Uwijała, Dyrektor MCKiS Jaworzno – Sebastian Kuś oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna, lokalnych stowarzyszeń, szkół, partii politycznych i zespołów śpiewaczych, a także mieszkańcy.

Kluczowym punktem obchodów był jak zwykle rodzinny festyn, który odbywał się pod Domem Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego, a jego organizatorem było Miejskie Centrum Kultury i Sportu przy honorowym patronacie Prezydenta Miasta Pawła Silberta. Na uczestników czekało sporo atrakcji w średniowiecznym klimacie. Bractwo Rycerskie Zamku Będzin i Chorągwie Rycerzy Króla Władysława Jagiełły przygotowały średniowieczne obozowisko, gdzie można było poczuć klimat tamtej epoki. Nie zabrakło walk rycerzy i pokazów ich wyposażenia. Można było również spróbować swoich sił w dawnych grach i zabawach, wziąć udział w warsztatach artystycznych, a najmłodsi mieli okazję pomalować buzie w Strefie Malucha, poskakać w zamku dmuchanym oraz zapozować do zdjęć w fotopunkcie. Całość swoimi występami umilały zespoły śpiewacze oraz lokalny zespół wokalno-instrumentalny.

Szczakowskie obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem mają swoje długie tradycje. Gdy Polska była jeszcze pod zaborami, okoliczni mieszkańcy postanowili uczcić to historyczne wydarzenie, stawiając efektowny pomnik, który zresztą możemy podziwiać po dziś dzień. W 1909 roku władze austriackie wydały Komitetowi Obywatelskiemu zgodę na budowę postumentu. 15 lipca 1910 r., dokładnie w 500. rocznicę bitwy, w obecności mieszkańców Szczakowej, Jaworzna i okolicznych miejscowości, dokonano jego odsłonięcia. Na pomniku umieszczona została tablica z napisem: 1410 – 1910 Grunwald „Praojcom na chwałę, braciom na otuchę”. Pomnik był wówczas symbolem dążeń niepodległościowych ludności polskiej i przy okazji centrum wielu wydarzeń. W roku 1914 pod pomnikiem swoją zbiórkę miały Drużyny Bartoszowych i skautów, którzy walczyli na frontach I Wojny Światowej.
Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci zburzyli pomnik. Szczęśliwie ocalała tablica, która po wojnie trafiła na odbudowany postument. Dodatkowo na szczycie zamontowano orła, odlanego w szczakowskiej odlewni. W ostatnich latach pod pomnikiem cyklicznie realizowane są uroczystości upamiętniające zwycięstwo grunwaldzkie, zainicjowane przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Foto: UM Jaworzno