„Filantrop” ma już 30 lat

3 godzin temu

„Filantrop Naszych Czasów” będący „Pismem Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych” ma już 30 lat. – Nasz największy sukces? To, iż przez te trzy dekady udało nam się zgromadzić pokaźne grono twórców z różnymi niepełnosprawnościami – mówiła Karolina Kasprzak, zastępca redaktora naczelnego. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w restauracja Rycerska w Poznaniu.

„Filantrop” jest miesięcznikiem, w którym osoby z różnymi niepełnosprawnościami wypowiadają się same o sobie – pisząc o swoich dokonaniach i sukcesach w różnych dziedzinach życia zawodowego i społecznego, a także o problemach i trudnościach wynikających na przykład z braku dostępności lub innego rodzaju utrudnień. Publikowanie twórczości osób z niepełnosprawnościami jest dla nich formą rehabilitacji społecznej, terapii i integracji, a dla innych ludzi – szansą poznania codziennego życia, ich zdolności twórczych, odczuć, myśli i przeżyć. Dzięki temu wzrasta wiedza i poszerza się świadomość społeczna na temat niepełnosprawności.

– Zależy nam na tym, aby tworzyć przestrzeń inkluzywną. Chcemy okazywać empatię i szacunek dla wszystkich człowieka, bez względu na jego pochodzenie, wykształcenie czy stan zdrowia – podkreślała Karolina Kasprzak. – Systematyczne publikowanie w miesięczniku treści literackich nadsyłanych przez osoby z niepełnosprawnościami z różnych stron kraju zaowocowało zgromadzeniem w redakcji wielu wartościowych tekstów. W celu ich wydania w formie książek, w 2006 roku powstała Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop”. Do tej pory organizacja wydała kilkanaście książek napisanych przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami – dodaje.

Pomysłodawcą oraz inicjatorem utworzenia Fundacji, tak jak i samego czasopisma, był Marcin Bajerowicz. On też pozostaje redaktorem naczelnym pisma i to właśnie on odbierał podziękowania i gratulacje z okazji jubileuszu. – Przez te 30 lat sporo się w naszym kraju zmieniło, choćby w samym postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. Zmieniło się na lepsze. To także zasługa „Filantropa” – zapewnił Mirosław Wieloch, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu. – To bardzo ważne pismo. Poruszające bardzo istotne tematy dla osób z niepełnosprawnościami, często bardzo trudne tematy – dodała Sylwia Dolna, Pełnomocnik do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami Starosty Poznańskiego.

W trakcie spotkania jubileuszowego można było się zapoznać z twórczością autorów publikujących w „Filantropie”. Wybrane teksty zaprezentował Andrzej Lajborek, aktor Teatru Nowego w Poznaniu. – Ta twórczość jest wyjątkowa, ponieważ pozwala innym na poznanie potrzeb i oczekiwań tego środowiska. To z naszych łamów można się między innymi dowiedzieć o barierach i ograniczeniach jakie towarzyszą tym osobom – powiedziała zastępca redaktora naczelnego, która podkreśliła również, iż utrzymanie się „Filiantropa” tak długo na rynku wydawniczym jest możliwe dzięki wieloletniej pomocy ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz powiatu poznańskiego.

Idź do oryginalnego materiału