Kobieta kreatywna, a przedsiębiorczość na obszarach wiejskich to hasło seminarium zorganizowanego w dniu 5 grudnia br. przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Zawdzięczają to swojej ciężkiej pracy, a tym co zbudowały wzorują się kolejne kobiety kreujące swoje marki w obszarze produktu regionu oraz lokalnej przedsiębiorczości. Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Bronisław Dutka otwierając wydarzenie podkreślił znaczenie działalności kobiet na obszarach wiejskich. „Kobiety tworzą stowarzyszenia, prężnie działają w kołach gospodyń wiejskich. Wzorując się na tradycji kreują nowoczesną wieś…”. W wydarzeniu w imieniu wojewody małopolskiego dr inż. Krzysztofa Jana Klęczara udział wzięła zastępczyni dyrektora Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Beata Dziedzic, która odczytała list skierowany przez wojewodę do uczestników.
Jednym z punktów programu było uhonorowanie laureatów konkursu ”Kobieta kreatywna, a przedsiębiorczość na obszarach wiejskich” Został stworzony z myślą o kobietach kreatywnych, przedsiębiorczych, liderkach społeczności lokalnej. Spośród 22 nadesłanych zgłoszeń Komisja Konkursowa pod przewodnictwem prof. Wioletty Knapik – Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wyłoniła laureatów konkursu:
W kategorii: produkt regionu:
I miejsce Dom Malarek w Zalipiu za „Zolipskie pirogi” z malowanej wsi
II miejsce Katarzyna Leśniak- Glichów za Promowanie wiedzy z zakresu nowoczesnego zielarstwa
III miejsce Urszula Gacek – Dąbrówka Szczepanowska za Ocet ze śliwek z wędzoną węgierką
oraz dwa wyróżnienia Koło Gospodyń Wiejskich Szklana za SZKLANA WEKA – sos porzeczkowy do serów, mięs i ryb
Stowarzyszenie 3 Wionki w Jastrzębi za Żur na mleku
W kategorii: lokalna przedsiębiorczość:
I miejsce Gospodarstwo Rolne Marta Gajda – Stary Wiśnicz za „Centrum Uprawy Grzybów”
II miejsce Justyna Krawczyk – Nieszkowice Małe za „Farma u Edwarda” gospodarstwo agroturystyczne ze zwierzętami z wiejskiej zagrody
III miejsce Monika Kubik – Mszana Górna za „Zagórzańska Tradycja – Sery Podpuszczkowe”
oraz
dwa wyróżnienia Barbara Majoch – Trzciana za Innowacyjne uprawy imbiru
w gospodarstwie rolnym,
Stanisława Kęska – Słopnice za „Produkcja serków z serca natury”
Fundatorami nagród byli również: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie Instytut Zootechniki PIB, Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, Małopolski Oddział Regionalny ARiMR.
Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać wykładów ze strony nauki i praktyki nt. znaczenia kobiet w rozwoju ekonomii społecznej. Działają w obszarach, gdzie mogą wykorzystać swoje mocne strony. Mają ambicje i robią to w co wierzą nakreśliła prof. Wioletta Knapik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jak również poznaliśmy dobre przykłady aktywizacji kobiet wiejskich, które przybliżyła liderka aktywizacji społecznej na obszarach wiejskich Aneta Jabłońska- Wypasek – Stowarzyszenie Kobiety w Centrum.
Dodatkowo przykładowe lokalne produkty pojawiły się na okolicznościowych stoiskach promujących przedsiębiorczość. Nie obyło się bez oprawy muzycznej ze strony Kapeli Kościelnioki z Olszówki oraz tradycyjnych życzeń podsypanych owsem. Świąteczne życzenia zgromadzonym przekazał Dyrektor MODR. Laureatom konkursu Gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie Dziękujemy za udział.
Organizatorem seminarium był Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Schemat II.
Galeria zdjęć <<<
—
modr.pl