Firmowa flota samochodowa – jak efektywnie nią zarządzać?

4 tygodni temu

Flota samochodowa to niezbędne narzędzie pracy większości współczesnych firm. Nie wystarczy jednak samo jej zbudowanie – oprócz doboru odpowiednich, dostosowanych do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa oraz charakteru prowadzonej przez niego działalności pojazdów, należy także umiejętnie zarządzać ich flotą. Tylko w ten sposób będzie ona bowiem dobrze służyła firmie oraz wspierała realizację jej celów biznesowych. Na czym polega zarządzanie flotą samochodową i jak robić to efektywnie, z korzyścią dla firmy i jej interesów?

Zarządzanie flotą samochodową w pigułce. Na czym polega i jakie zadania obejmuje?

Istotną częścią procesu efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej posiadającej własną flotę pojazdów jest zarządzanie firmowymi samochodami. Jego celem jest zwiększenie wydajności i produktywności przedsiębiorstwa, zapewnienie pojazdom pełnej sprawności i zgodności z przepisami prawnymi, a także zagwarantowanie ich bezpośrednim użytkownikom bezpieczeństwa.

Właściwie zarządzanie flotą samochodową gwarantuje firmie pełną kontrolę nad znajdującymi się do jej dyspozycji pojazdami, pozwala zwiększać przychody, ograniczać zbędne wydatki związane z bieżącą eksploatacją pojazdów, a także pozytywnie wpływa na poziom satysfakcji klientów ze świadczonych przez firmę usług.

Pod pojęciem zarządzania flotą samochodową kryje się proces sprawowania stałego nadzoru nad pojazdami użytkowanymi w ramach prowadzonej przez firmę działalności gospodarczej. Jego wdrożenie pozwala managerom floty na monitorowanie lokalizacji pojazdów oraz ich stanu, podnosi poziom bezpieczeństwa oraz pozwala ograniczyć ryzyko. Podejmowane w ramach zarzadzania flotą działania mają ponadto na celu zwiększenie produktywności oraz wydajności taboru pojazdów.

Proces zarządzania florą samochodową w praktyce. Jak powinien być realizowany we współczesnej firmie?

Proces zarządzania flotą firmowych pojazdów rozpoczyna się już w momencie samego wyboru pojazdów, które wejdą w jej skład. W zależności od profilu prowadzonej przez firmę działalności oraz jej indywidualnych potrzeb, w skład jej taboru mogą wchodzić różne pojazdy – od aut osobowych, poprzez samochody dostawcze, na autach klasy premium kończąc. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie ich liczby, specyfikacji i rodzaju do bieżących potrzeb firmy. Nie bez znaczenia jest także poziom spalania, awaryjność, oferowana przestrzeń ładunkowa i oczywiście cena zakupu, leasingu lub wynajmu branych pod uwagę pojazdów.

Close up portrait of elegant unrecognized male with luxury watches on hand is taking the keys of he car

Kiedy firma ma już flotę pojazdów, przychodzi pora na wyznaczenie osoby, która będzie odpowiedzialna za sprawowanie nad nią bezpośredniego nadzoru. Jest nią fleet manager, którego głównym obowiązkiem jest zarządzenie flotą samochodową. Aby był on w stanie adekwatnie wykonywać wszystkie powierzone mu zadania, musi posiadać nie tylko wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do pracy na tym stanowisku, ale także odpowiednie narzędzia.

Aby zarządzanie flotą samochodową było efektywne, firma musi więc dodatkowo zainwestować m. in. w zakup specjalistycznego systemu do zarządzania taborem pojazdów, wyposażyć samochody w urządzenia przeznaczone do ich monitorowania i lokalizacji, a także narzędzia do sprawowania bieżącej kontroli nad ponoszonymi w związku z utrzymaniem floty wydatkami. Wszystko to wymaga czasu, pieniędzy oraz jest obarczone sporym ryzkiem błędów, zwłaszcza jeżeli firma po raz pierwszy podejmuje się samodzielnego zarządzania flotą pojazdów. Można jednak zrobić to inaczej – lepiej, sprawniej i efektywniej!

Zarządzanie flotą samochodową w ramach wynajmu długoterminowego

Specjalnie z myślą o firmach, które nie mają doświadczenia w zarządzaniu flotą samochodową lub po prostu nie chcą ryzykować, powstała usługa wynajmem długoterminowy. W jej ramach przedsiębiorstwo może nie tylko wynająć idealnie dostosowane do swoich aktualnych potrzeb pojazdy w zamian za jedną stałą, miesięczną opłatę, ale także uzyskać profesjonalne wsparcie w skomplikowanym procesie zarządzania stworzoną w ten sposób flotą pojazdów.

W ramach wynajmu długoterminowego firma może wynająć pojazdy na czas od 1 roku do choćby 5 lat i korzystać z nich, jak z własnych zasobów. W zamian za miesięczny czynsz, nazywany abonamentem, ma zapewniony dostęp do szeregu istotnych usług związanych z zarządzaniem flotą. Należą do nich m. in. naprawy i przeglądy techniczne pojazdów, opłacanie ubezpieczeń, assistance, okresowa wymiana opon, pojazdy zastępcze, a także usługi doradcze świadczone przez doświadczonych fleet managerów z wypożyczalni. Doradcy pomagają w wyborze odpowiednich pojazdów i dostosowaniu ich specyfikacji do potrzeb przedsiębiorstwa, a także wspierają klientów w procesie zarządzania nimi przez cały okres obowiązywania umowy.

Więcej o flocie samochodowej pod adresem:

https://latweauto.pl/blog/4-czym-jest-flota-samochodowa-jakie-sa-jej-rodzaje-i-przeznaczenie

Idź do oryginalnego materiału