Fragment szkła wulkanicznego na budowie obwodnicy

9 miesięcy temu

Kawałek obsydianu, czyli szkła wulkanicznego, który mógł być fragmentem neolitycznego narzędzia, znaleziono podczas budowy obwodnicy Opatowa.

Odkryte fragmenty naczyń mogą pochodzić z okresu kultury ceramiki wstęgowej rytej, informuje Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.

– Archeolodzy, którzy praktycznie finalizują badania w śladzie przyszłej obwodnicy Opatowa znaleźli przedmioty, chyba najstarsze na tych terenach, związane z badaniami poprzedzającymi inwestycję. Znaleziono fragmenty naczyń, które mogą pochodzić z okresu kultury neolitycznej datowanej na okres sprzed 7,5 tys. lat – mówi rzecznik.

Archeolodzy znaleźli również misy i dzbany, które pochodzą prawdopodobnie z początków naszej ery, czyli z okresu wpływów rzymskich.

– Znaleziono interesujące przedmioty, np. małą glinianą główkę o średnicy ok. 3 cm. Prawdopodobnie jest to fragment ceramiki z okresu kultury pomorskiej i wczesnej epoki żelaza, czyli sprzed około 700 lat przed naszą erą. To prawdopodobnie fragment ozdobny naczynia ozdobnego z tamtego okresu – dodała Małgorzata Pawelec-Buras.

W drugiej połowie roku, archeolodzy zajmą się konserwacją znalezisk i opracowaniem dokumentacji archeologicznej. To trwający kilka miesięcy etap badań, po których nierzadko można bliżej określić pochodzenie artefaktów, ich wiek, kontekst historyczno-kulturowy i odpowiedzieć na wiele pytań. Następnie dokumentacja i znaleziska przekazane zostaną do muzeum. Dotychczas archeolodzy, przy budowie obwodnicy Opatowa znaleźli już m.in. grzebień, pochodzący prawdopodobnie z okresu średniowiecza.

Budowa 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa trwa od marca br. Kontynuowane są m.in. prace przy posadowieniu obiektów mostowych i budowa dróg technologicznych w śladzie dróg dojazdowych.


Idź do oryginalnego materiału