Działacze fundacji od 14 miesięcy prowadzili program pod nazwą „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Celem ich działań była praca nad samodzielnością osób niepełnosprawnych, ich kondycją fizyczną i realizacją artystycznych pasji. Jednym z najważniejszych elementów przeprowadzonych działań, była organizacja debaty, w której brała udział Anna Dymna. Wtedy to – w lutym br. – zaprezentowano wyniki badań, wskazujące na potrzebę wsparcia mieszkaniowego dla osób z kręgu zainteresowania fundacji..
– Podejmowaliśmy różne działania, począwszy od warsztatów. Były one skierowane zarówno do osób z niepełnosprawnością, jak i ich rodziców. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na potrzeby opiekunów. Zależało nam, aby pokazać im, iż ich podopieczni to są dorosłe osoby, które mogą być samodzielne – mówi Monika Grabowska z Fundacji L’Arche Opole.
– Nie zakładaliśmy nawet, iż uda nam się tyle zdziałać. Okazało się, iż zaplanowaliśmy mniej, a robiliśmy więcej. Jak chociażby z warsztatami teatralnymi, które później stały się wielkim przedstawieniem w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora – opowiada Justyna Nagel z fundacji.
– Myślę, iż bardzo nam się to przydało i najlepiej jakby nigdy się nie kończyło – dodaje Małgorzata Pietruszka, rodzic.
Podczas podsumowującego spotkania zapowiedziano także dalsze cele fundacji. Głównym z nich jest powstanie w Opolu Domu L’Arche.
Monika Grabowska, Justyna Nagel, Małgorzata Pietruszka
autor: Sara Rostkowska
GALERIA: