Gala na 100-lecie polskiego wioślarstwa w Grudziądzu. Statuetka Osobowość Roku dla prezesa Wisły Henryka Wichrowskiego z rąk mistrzyni olimpijskiej Magdy Fularczyk-Kozłowskiej (zdjęcia)

egrudziadz.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Gala na 100-lecie polskiego wioślarstwa w Grudziądzu. Statuetka Osobowość Roku dla prezesa Wisły Henryka Wichrowskiego z rąk mistrzyni olimpijskiej Magdy Fularczyk-Kozłowskiej (zdjęcia)


Brawa na stojąco otrzymał prezes KW Wisła Henryk Wichrowski, który od 25 lat, z wielkim sercem i oddaniem kieruje klubem. Jak zaznaczył w swoim przemówieniu, jego dyspozycja nie jest taka jak by chciał, ale przez całą galę był na scenie w trakcie wręczania pamiątkowych medali, każdemu chciał podziękować, uścisnąć dłoń, zamienić choćby zdanie.

Henryk Wichrowski był wzruszony i zaszczycony, gdy Statuetkę dla Osobowości Roku odebrał z rąk brązowej i złotej medalistki olimpijskiej, zawodniczki KW Wisła Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej. Wręczyła ją w imieniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej.

W 1924 r. powstało Grudziądzkie Towarzystwo Wioślarskie a KW Wisła kontynuuje wspaniałe tradycje tego sportu. Na gali w teatrze uhonorowano działaczy, darczyńców, zawodników. Uroczystość trwała 3 godziny.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski przypomniał, iż KW Wisła wychował wielu wspaniałych zawodników, jak dwukrotna medalistka olimpijska Magdalena Fularczyk-Kozłowska, która w 2012 r. w Londynie zdobyła brąz a w 2016 w Rio de Janeiro – złoto. Srebrną medalistką olimpijską z Tokio jest Marta Wieliczko, a medalistą mistrzostw świata jest wioślarz Wisły Mateusz Wilangowski. Złoto mistrzostw świata wywalczyła w tym roku wychowanka Wisły Jessica Sobocińska. Grudziądz jest znakomitym miejscem do uprawiania wioślarstwa. Ma siedzibę w okazałym, zabytkowym budynku z 1908 r. wyposażonym w wysokiej jakości sprzęt. – Dziękuję prezesowi Henrykowi Wichrowskiemu a także trenerom, działaczom i zawodnikom za ich pracę, życzę dalszego rozwoju i rozsławiania grudziądzkiego wioślarstwa – mówił prezydent Maciej Glamowski.

W imieniu posła i wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Szymańskiego list gratulacyjny z okazji 100-lecia polskiego wioślarstwa w Grudziądzu odczytał Paweł Napolski i wręczył kwiaty oraz upominek.

Z gratulacjami przybyli prezesi wszystkich klubów sportowych w Grudziądzu a także zaprzyjaźnionych klubów wioślarskich w regionie. Byli też przedstawiciele władz Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Mówili, iż nie ma w Polsce miasta w sumie niedużego jak Grudziądz, które ma tak wielkie, międzynarodowe i światowe osiągnięcia sportowe.

Klub Wioślarski Wisła wyszkolił medalistów mistrzostw świata, Europy i Polski oraz medalistów olimpijskich, co przyciąga do tego sportu młodzież! Długo trwała ceremonia wręczania pamiątkowych medali wszystkim, którzy mają udział w obecnej, mocnej pozycji KW Wisła Grudziądz. Na sali byli utytułowani, współcześni zawodnicy Wisły, ale też ci, którzy przed laty rozsławiali grudziądzkie wioślarstwo. Wystąpili na scenie, odbierając zasłużone gratulacje, pamiątkowe medale i brawa.

Młodzi wioślarze Wisły odebrali puchary z rąk wicemistrzyni olimpijskiej Małgorzaty Dłużewskiej – Wieliczko, która zdobyła srebro w dwójce bez sternika podczas IO w Moskwie w 1980 r.

Dawid Schoenwald, historyk z Muzeum im. W. Łęgi w Grudziądzu, wydał znakomicie udokumentowaną zdjęciami i artykułami prasowymi książkę „Historia polskiego sportu wioślarskiego w Grudziądzu w latach 1924-1949”. Była ona promowana na gali.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Idź do oryginalnego materiału