Chór i tancerze jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie przyjadą do Gostynia na zaproszenie Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Zespół, jako nowoczesna i dynamiczna instytucja kultury, uczestniczy nie tylko w projektach o charakterze ludowym, z powodzeniem sięga po:
- twórczość sakralną
- muzykę patriotyczną
- repertuar współczesny
Zespół współpracuje także z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, stale poszerzając swój artystyczny zasięg.
- To legendarny zespół, który każdy dyrektor instytucji kultury chciałby zaprosić do siebie, jest to jedna z największych marek kulturalnych w naszym kraju. Tak szczęśliwie się stało, iż sprzyjały nam się wszystkie okoliczności. Po pierwsze pojawiło się okno terminowe w harmonogramie występów zespołu Śląsk w momencie, na którym nam zależało. Trzeba powiedzieć, iż mamy taką ambicję, żeby przy okazji Narodowego Święta Niepodległości organizować duże koncerty i tak się złożyło, iż akurat w 2025 roku to narodowe święto przypada we wtorek, więc można zakładać, iż będziemy świętować dłużej, przez kilka dni. Okazało się, iż niedziela, 9 listopada to wolny termin, więc skorzystaliśmy z dość dużej i niepowtarzalnej pewnie okazji i stąd zaproszenie artystów do Gostynia - mówi Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik.
W sumie do Gostynia przyjedzie ponad 80 osób, jednak w tej licznej grupie są również technicy. Samych artystów będzie około 70 osób. Wystąpi część chóralna - od 18 do 20 śpiewaków, a także ponad 50 tancerzy.
- Wybraliśmy program pod tytułem „Znaszli ten kraj”, czyli podróż przez wszystkie najważniejsze regiony folklorystyczne Polski - przedstawia Tomasz Barton.
Koncert galowy z okazji Święta Niepodległości będzie widowiskową podróżą po Polsce, podczas której widzowie, którzy zdecydują się na zakup biletów, będą mieli okazję poznać barwne stroje, muzykę, tańce oraz piosenki charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju. Stylizowane stroje ludowe, niczym w kalejdoskopie będą zmieniać się podczas każdego tańca i z pewnością zachwycą publiczność swoją różnorodnością i kolorytem.
- Stąd duża grupa tancerzy, którzy nie wystąpią jednocześnie na scenie, ale będą się zmieniać. Zobaczymy koloryt i różnorodność strojów ludowych, charakterystycznych dla poszczególnych regionu w naszym kraju - zapewnia Tomasz Barton.
Przy tym będzie się zmieniać choreografia. Podczas koncertu, na scenie widzowie mogą zobaczyć „Trojaka”, „Krakowiaka”, „Kujawiaka”, „Oberka” czy „Tańce Górali Podhalańskich”.