Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego

6 dni temu

Profesor Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego. Otrzymał go za bezkompromisowe stanie na straży międzynarodowego porządku prawnego, ładu moralnego i poczucia ludzkiej sprawiedliwości. Decyzja o przyznaniu Medalu zapadła w dniu ogłoszenia przez Trybunał kryminalnego ścigania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina oraz towarzyszącego mu nakazu aresztowania. Podobnie rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej.

Putin i jego popleczniczka oskarżani są o "zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji dzieci oraz bezprawnym przesiedleniu dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji" w procederze ciągłym trwającym na terytorium Ukrainy co najmniej od 24 lutego 2022 roku.

Z ustaleń ONZ oraz specjalnego prokuratora trybunału Karima Khana wynika, iż proceder dotyczy przynajmniej 16 tys. dzieci ukraińskich porwanych do Rosji i tam poddawanych planowemu wynarodawianiu, zmienianiu tożsamości i bezprawnej "adopcji". Już tylko to jest wystarczającym powodem ścigania przestępcy zasiadającego na Kremlu. Katalog kolejnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości obciążających go zostanie prawdopodobnie rozszerzony.

kościół

Kard. Müller: część niemieckich biskupów powinna zostać usunięta z urzędu

Profesor Piotr Hofmański jest jednym z najwybitniejszych polskich prawników, ekspertem i autorytetem prawa karnego i prawa karnego wykonawczego. Długoletnim wykładowcą Uniwersytety Jagiellońskiego, a także Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2015 roku zasiada w Międzynarodowym Trybunale Karnym, a drugi rok kieruje nim jak przewodniczący tego gremium.

W rozmowie z Towarzystwem Jana Karskiego profesor zaakceptował wyróżnienie uzasadniając, iż misja wojenna Jana Karskiego w obronie praw ludzkich i powstrzymania masowej zbrodni Holocaustu jest mu szczególnie bliska i stara się do niej w swej działalności zawodowej nawiązywać. Dodał, iż medal przyjmuje jedynie jako reprezentant całego zespołu Międzynarodowego Trybunału Karnego i w jego imieniu. Bez ogromnego wysiłku tego zespołu postawienie zarzutów Putinowi i wydanie nakazu aresztowania nie byłoby możliwe.

Wręczenie medalu, którego gorącymi orędownikami przyznania byli jego poprzedni laureaci profesorowie: Zbigniew Ćwiąkalski, akademicki kolega prof. Hofmańskiego z UJ i Alexander Motyl z Rutgers University, nastąpi w nieodległym czasie w Hadze lub Nowym Jorku.

Jak zaznacza Towarzystwo Jana Karskiego Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego trzyma adekwatny kurs i jego patron byłby obecną decyzją z pewnością usatysfakcjonowany.

Idź do oryginalnego materiału