Piotr Łuszcz, znany jako Magik, był polskim raperem, autorem tekstów i producentem muzycznym. Magik zapisał się w historii muzyki jako członek legendarnych grup hip-hopowych Kaliber 44 (1993–1998) i Paktofonika (1998–2000). Grób Magika znajduje się na cmentarzu w Katowicach-Bogucicach.
Jak tam odnaleźć grób Magika? To nietrudne. Cmentarza parafialnego w Bogucicach szukajcie przy katowickiej ulicy Walerego Wróblewskiego. Warto zauważyć, iż ten cmentarz, położony na wzgórzu ponad kościołem świętego Szczepana, to najstarsza nekropolia w Katowicach. W związku z tym, można tam znaleźć nagrobki jeszcze z XIX wieku. Cmentarz ciągnie się w sąsiedztwie ulic Leopolda oraz Podhalańskiej, ale jego główna brama znajduje się od strony Wróblewskiego.
Kiedy wejdziecie tą bramą na cmentarz, kierujcie się na wprost. Minąwszy cmentarną kaplicę (stojąc jak na poniższym zdjęciu, mamy ją za plecami), idźcie dalej główną aleją.
Wkrótce miniecie znajdującą się po lewej stronie drugą, mniejszą kaplicę. Od tego miejsca uważnie patrzcie w lewo.
Idąc dalej aleją, po około 30 krokach znajdziecie się na wysokości wjazdu na parking do dyskontu i myjnię – wjazd ten zobaczycie za płotem cmentarza, po drugiej stronie ulicy, trudno go przegapić!
W tym miejscu wejdźcie pod kątem prostym między groby po lewej. Jeszcze tylko kilka rzędów mogił i staniecie nad grobem Magika.
Magik i Paktofonika
To miejsce często odwiedzane przez fanów legendarnego muzyka. Magik i Paktofonika, której był współzałożycielem, miała znaczący wpływ na rozwój polskiej sceny hip-hopowej w latach 90. i na początku 2000. Grupa gwałtownie zdobyła popularność dzięki unikalnemu stylowi łączącemu hip-hop z różnymi elementami muzycznymi i głębokimi, często refleksyjnymi tekstami. Oprócz Magika, składała się z innych utalentowanych artystów, w tym Fokusa i Rahima. Ich debiutancki album, „Kinematografia,” wydany w 2000 roku, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, a także uznaniem krytyków, stając się jednym z najważniejszych albumów w historii polskiego hip-hopu. Magik był ceniony za swoje teksty, które często odnosiły się do rzeczywistości społecznej i osobistych przeżyć. Poruszały tematykę osobistych zmagań, problemów społecznych oraz życia codziennego w Polsce.
Niestety, Magik zmarł tragicznie 26 grudnia 2000 roku. Jego śmierć wstrząsnęła fanami i sceną muzyczną. Po śmierci Magika, Paktofonika wydała jeszcze album „Jedność,” zawierający niepublikowane wcześniej utwory. Bez wątpienia muzyka grupy oraz teksty Magika wciąż inspirują wielu artystów. Pozostają też źródłem nostalgii dla fanów hip-hopu. Dlatego dziedzictwo muzyczne Magika wciąż żyje. Po jego odejściu, jego twórczość przez cały czas jest słuchana i doceniana. No i sam Magik to prawdziwa ikona dla fanów hip-hopu w Polsce.
Dlatego jego grób stał się miejscem pielgrzymek dla fanów hip-hopu, którzy przychodzą tam, aby oddać hołd jego pamięci i dziedzictwu muzycznemu.