Choroba nie wybiera i może się zdarzyć także w święta. W Boże Narodzenie dyżurują medycy w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Infekcja, ból brzucha, uraz, wysypka. Nagła choroba może się przydarzyć także podczas świąt. W Boże Narodzenie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. W tym czasie – podobnie jak w inne weekendy, święta i noce – podstawową pomoc zapewniają medycy w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Małopolsce jest blisko 50 takich punktów, w różnych częściach regionu. Nie obowiązuje rejonizacja, można zgłosić się do dowolnego z nich. Konsultacje realizowane są w gabinecie, telefonicznie, w uzasadnionych przypadkach – także w domu pacjenta.
Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”. Działają one w godz. 18-8 rano kolejnego dnia od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w weekendy i święta.
1 | Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej | Bochnia | Krakowska 31 | 14615 33 77 |
2 | Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku | Brzesko | Tadeusza Kościuszki 68 | 14 662 11 48 14 66 21 372 |
Z nagłym bólem zęba nocami, wieczorami i w święta można zgłosić się do gabinetów doraźnej pomocy stomatologicznej. Dentyści zapewniają w nich opiekę w przypadku m.in. ostrego bólu zęba, obrzęku twarzy, urazu np. złamania zęba czy żuchwy, krwawienia w obrębie jamy ustnej. W gabinetach są przyjmowani pacjenci, którzy nie mogą czekać na pomoc. Są one otwarte w godz. 19-7 rano kolejnego dnia od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w weekendy i święta. W Małopolsce doraźna pomoc stomatologiczna jest udzielana w placówkach w Krakowie i Trzebuni:
- Kraków, ul. Oboźna 4/1, tel. 532 776 892;
- Trzebunia 444, tel. 12 312 77 06.
SOR – tu ratuje się życie
W przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, pomocy udzielają szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami. SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”.
Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR: 985 lub 601 100 300.
Zanim ratownicy dotrą na miejsce wypadku czy do ofiary zawału, najważniejsze znaczenie ma reakcja świadków zdarzenia. W niesieniu ratunku pomaga aplikacja mojeIKP, którą warto zainstalować w swoim telefonie. Ułatwia ona kontrole nad informacjami o naszym zdrowiu – m.in. e-receptach czy e-skierowaniach – a jej częścią jest także zakładka z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. Znajdują się w niej zasady postępowania m.in. w sytuacji bólu w klatce piersiowej, wypadku komunikacyjnego, udaru mózgu, omdlenia czy ostrej reakcji alergicznej.
Zapytaj konsultanta TIP
Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultacji Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod nr. tel. 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o leczeniu finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Konsultanci podpowiedzą, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy jak skontaktować się z najbliższym szpitalem.