Gdzie są przasnyskie karetki? – pytają czytelnicy

2 tygodni temu

W związku z ostatnim zdarzeniem, do jakiego doszło w Przasnyszu przy ulicy Wojskowej, kiedy to na miejsce zdarzenia zamiast karetki pogotowania, do reanimacji przybyła straż pożarna, w przestrzeni publicznej i w Internecie rozgorzała dyskusja dotycząca dostępności karetek w mieście. Ile jest w Przasnyszu Zespołów Ratownictwa Medycznego? Gdzie stacjonują?

10 kwietnia w Przasnyszu, u kobiety w wieku 32 lat doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Strażacy zostali wezwani na miejsce, w związku z tym, iż na terenie Przasnysza nie było wolnej karetki pogotowia. Ta do zdarzenia jechała z Krasnosielca.

W związku z tym zdarzeniem, w internecie rozgorzała dyskusja dotycząca ilości karetek w mieście i ogólnego stanu opieki medycznej w Przasnyszu. Jak to się stało, iż w około 16 tysięcznym mieście, w środku dnia brakuje karetki? Czy jest aż tyle zdarzeń, czy tak mało karetek? – pytali mieszkańcy. Pojawiły się również komentarze, w których sugerowano, iż karetki są, jednak stoją nieużywane. Jak rzeczywiście wygląda sytuacja? Sprawdziliśmy.

Nadzór nad systemem ratownictwa medycznego na terenie kraju sprawuje minister adekwatny do spraw zdrowia, a na obszarze województwa – wojewoda, którego zadaniem jest też jego planowanie, organizowanie i koordynowanemu systemu.

Jednostkami systemu państwowego ratownictwa medycznego (PRM) są: szpitalne oddziały ratunkowe oraz zespoły ratownictwa medycznego, w tym lotnicze zespoły ratownictwa medycznego, które mają zawarte umowy z NFZ. System PRM działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu .

Na terenie powiatu przasnyskiego dysponentem Zespołów Ratownictwa Medycznego jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDITRANS OSTROŁĘKA” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce, która jest wojewódzką, samofinansującą się jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną. Organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

– Zgodnie z „Planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego” na terenie powiatu przasnyskiego funkcjonują całodobowo trzy Podstawowe Zespoły Ratownictwa Medycznego z miejscami wyczekiwania w Przasnyszu, Chorzelach i Jednorożcu – informuje Mariusz Zorczykowski – Z-ca Dyrektora ds. Medycznych SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” SPRiTS w Ostrołęce.

Oznacza to, iż w samym Przasnyszu, zespół ratownictwa stacjonuje jeden. Karetka, zgodnie z ustawą, wyjeżdża do zdarzeń w przypadku stwierdzenia – stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego.

W styczniu 2023 roku Starostwo Powiatowe w Przasnyszu informowało o zakupie karetki dla szpitala. Co zatem dzieje się z tym pojazdem? Jak się okazuje, te ambulanse są przeznaczone do zupełnie innych celów.

– Ambulanse będące w posiadaniu SP ZZOZ w Przasnyszu służą do realizacji transportów sanitarnych na podstawie zleceń wystawionych przez lekarza POZ w ramach zawartej Umowy z NFZ, w następujących sytuacjach: kiedy zachodzi konieczność leczenia określonego schorzenia w innej placówce leczniczej (ambulatoryjnej opieki specjalistycznej), z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia; dla zachowania ciągłości leczenia; przewozu z miejsca zamieszkania na leczenie realizowane w trybie stacjonarnym (do szpitala); przewozu z miejsca zamieszkania w celu wykonania zabiegów i procedur medycznych (np. badań) wynikających z leczenia prowadzonego przez lekarza POZ oraz do realizacji transportów pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu – mówi nam dyrektor szpitala Zbigniew Makowski.

Nasz rozmówca odnosi się także do samego zdarzenia z kwietnia.

– Operatorzy numeru alarmowego 112, w Centrach Powiadamiania Ratunkowego obsługują zgłoszenia dotyczące sytuacji, kiedy niezbędne jest natychmiastowe działanie Policji, Państwowej Straży Pożarnej lub Państwowego Ratownictwa Medycznego – stąd obecność jednostki Straży na miejscu wypadku. Szpital nie otrzymuje informacji z numeru alarmowego, dlatego nie mieliśmy choćby wiedzy o nieszczęśliwym wypadku – wyjaśnia.

ren

Idź do oryginalnego materiału