Gdzie szukać pomocy medycznej w święta? Nocna i świąteczna opieka zdrowotna, SOR-y i dentyści w Krakowie

1 dzień temu

Infekcja, ból brzucha, uraz, wysypka – nagła choroba może się przydarzyć także podczas świąt. W Wielkanoc przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. W tym czasie – podobnie jak w inne weekendy, święta i noce – podstawową pomoc zapewniają medycy w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W Małopolsce i na terenie Krakowa funkcjonuje blisko 50 takich punktów, zlokalizowanych w różnych częściach regionu. Nie obowiązuje rejonizacja – oznacza to, iż pacjent może zgłosić się do dowolnego z nich, niezależnie od miejsca zamieszkania. Konsultacje realizowane są w gabinecie, telefonicznie, a w uzasadnionych przypadkach również w domu pacjenta.

Nagła choroba może się przydarzyć także podczas świąt. W Wielkanoc przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. W tym czasie – podobnie jak w inne weekendy, święta i noce – podstawową pomoc zapewniają medycy w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – przypomina Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ.

Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”. Punkty działają w godzinach od 18:00 do 8:00 rano dnia następnego od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w weekendy i święta.

W Krakowie pomoc nocna i świąteczna świadczona jest między innymi przez Przychodnię specjalistyczną COM „Zdrowie” przy al. Pokoju 4, Centrum Medyczne „iMed24” przy ul. prof. M. Życzkowskiego (wjazd od ul. Rusznikarskiej), Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Kraków-Śródmieście przy ul. Galla 24, Centrum Medyczne „Scanmed” przy ul. Armii Krajowej 5 (wjazd od ul. Komorowskiego), Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych przy ul. E. Kutrzeby 4 oraz Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera przy os. Złotej Jesieni 1.

Z nagłym bólem zęba nocami, wieczorami i w święta można zgłosić się do gabinetów doraźnej pomocy stomatologicznej. Dentyści zapewniają w nich opiekę w przypadku m.in. ostrego bólu zęba, obrzęku twarzy, urazu – np. złamania zęba czy żuchwy – lub krwawienia w obrębie jamy ustnej. W gabinetach są przyjmowani pacjenci, którzy nie mogą czekać na pomoc. Gabinety te są otwarte w godzinach od 19:00 do 7:00 rano dnia następnego od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w weekendy i święta.

W Małopolsce doraźna pomoc stomatologiczna jest udzielana w Krakowie – w Centrum Medycznym „Dental Service” przy ul. Oboźnej 4/1, w Ośrodku Zdrowia w Trzebuni 444 oraz w Specjalistycznej Praktyce Stomatologicznej lek. dent. Agaty Jurkowskiej w Kętach przy os. 700-lecia 1A/1.

W gabinetach są przyjmowani pacjenci, którzy nie mogą czekać na pomoc – podkreśla Aleksandra Kwiecień.

W przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, pomocy udzielają szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami. SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych placówek w Małopolsce dostępne są na stronie małopolskiego NFZ w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”.

W Krakowie całodobową pomoc w ramach SOR lub izby przyjęć można uzyskać w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego 2, w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SPZOZ na os. Na Skarpie 66, w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera na os. Złotej Jesieni 1, w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza przy ul. Prądnickiej 35–37, w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ przy ul. Wrocławskiej 1–3, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Wielickiej 265 oraz w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II przy ul. Prądnickiej 80.

Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR to 985 lub 601 100 300.

Ci, którzy Wielkanoc planują spędzić w kraju Unii Europejskiej, EFTA lub Wielkiej Brytanii, powinni do walizki zapakować Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do potrzebnej opieki medycznej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie dotyczą mieszkańców danego kraju.

Oznacza to, iż jeżeli w danym państwie np. wizyty u lekarzy specjalistów są częściowo płatne, korzystający z nich Polak również poniesie część kosztów – przypomina rzeczniczka.

W przypadku braku EKUZ wyjściem awaryjnym jest certyfikat tymczasowo zastępujący kartę. Może go uzyskać osoba ubezpieczona, która w tej chwili przebywa za granicą, potrzebuje pomocy medycznej i musi potwierdzić prawo do niej, by nie ponosić kosztów opieki. Certyfikat jest wydawany w wyjątkowych okolicznościach – kiedy konieczne jest podjęcie leczenia. Ma on ograniczony termin ważności – zwykle do okresu korzystania z pomocy.

Wniosek o jego wydanie można złożyć m.in. za pośrednictwem aplikacji mojeIKP – znajduje się on w zakładce „Ezdrowie”, a następnie „Ubezpieczenia zdrowotne za granicą”. Gotowy dokument w formie cyfrowej jest dostępny w aplikacji.

Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają także konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem telefonu 800 190 590 – bezpłatnie i przez całą dobę – można uzyskać wszelkie niezbędne informacje o leczeniu finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Konsultanci podpowiedzą, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub jak skontaktować się z najbliższym szpitalem.

Idź do oryginalnego materiału