Ponad 40 artefaktów, znalezionych przez lokalnych miłośników historycznych eksploracji, wzbogaciło zbiory Izby Pamięci w Stepnicy.
To między innymi moneta z XVI wieku, wyprodukowana z górą wiek temu popielniczka, ale też fragment bransolety z epoki brązu. Rozmiarowo drobiazgi, ale jak zwraca uwagę obecny na dzisiejszej uroczystości Aleksander Ostasz z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, mające niezwykłą wartość dla lokalnej społeczności.
– To są przedmioty związane z lokalną historią. U nas one by trafiły do magazynu, leżałyby w jakimś kartonie, a tutaj są eksponowane i to jest naprawdę absolutnie to, w jakim kierunku takie rzeczy powinny być robione. I tu mój gorący apel do wszystkich posiadaczy takich przedmiotów, żeby się zgłaszali czy do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, czy tutaj do gminy, bo warto, żeby te rzeczy nie leżały gdzieś tam w domu, tylko były prezentowane tutaj. To miejsce jest tego warte, bo to połączenie szkoły, młodzieży i biblioteki z tą izbą, to jest genialne rozwiązanie – powiedział nam.
Warto dodać, iż przekazane dzisiaj artefakty odnalazła w okolicach Stepnicy ekipa “poszukiwaczy skarbów” w składzie: Dawid Wasylów, Bartosz Witkowski, Marcela Gibert, Przemysław Miturzyński, Marek Leszczyński i Jan Sinius. Wszystkim za włożony w pasję i pracę trud podziękował burmistrz Andrzej Wyganowski.
Stepnicką Izbę Pamięci można zwiedzać bezpłatnie w godzinach pracy działającej przy lokalnym zespole szkół biblioteki. Obejrzeć można tam również niezwykłą, największą w Europie wystawę świnek – skarbonek.