Urodziny Poznania przypadają 23 kwietnia, co wynika z faktu, iż w tym dniu, w 1253 roku książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny podpisali akt lokacyjny, który zapoczątkował rozwój miasta na lewym brzegu Warty na obszarze dzisiejszego Starego Miasta. Powstał okazały kwadratowy rynek o wymiarach 140 x 140 m i powierzchni 2 hektarów z regularną siatką ulic oraz ratuszem, w którym mieściła się siedziba władz miejskich.
W najbliższą niedzielę Poznań świętować więc będzie 770. rocznicę uzyskania praw miejskich. Z tej okazji przygotowano różnorodne atrakcje dla mieszkańców, które pozwolą wspólnie uczcić istnienie miasta.
Atrakcje dla mieszkańców Poznania
Na placu Kolegiackim odbędzie się finał obchodów, który uświetni orkiestra oraz 770-kilogramowy tort, który będzie czekał na mieszkańców oraz gości spoza Poznania. Za kierownictwo artystyczne i architekturę widowiska odpowiada Piotr Tetlak, Fundacja Asocjacja 2006. Za produkcję i organizację – Arleta Kolasińska, Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA.
Jednym z wydarzeń będzie kolorowy korowód, który wyruszy spod Bramy Poznania i przemaszeruje na plac Kolegiacki. Arleta Kolasińska z Fundacji Puenta zachęca wszystkich do udziału w tej uroczystości, podkreślając, iż celem jest zjednoczenie mieszkańców w świętowaniu jubileuszu miasta.
W ramach świętowania odbędzie się także widowisko plenerowe pod tytułem „77 dekad Miasta Poznania”, które zacznie się przy Bramie Poznania o godzinie 10:00. Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji, w tym rzeźba „szalonej rzeki” oraz inscenizacja pt. „Przebudzenie Warty”, po której postać Warty wyruszy w kolorowym korowodzie w kierunku centrum miasta.
Podczas przemarszu zaplanowane są kolejne przedstawienia i wystąpienia, w tym prezentacje historii miasta przez lokalne teatry oraz uczniów poznańskich szkół. Trasę korowodu zaplanowano tak, aby otoczenie stanowiło tło dla ukazania dziejów miasta.
23 kwietnia odbędzie się również wycieczka o nazwie „Prawy do lewego – przeprowadzka na drugi brzeg”. Temat lokacji miasta będzie poruszany podczas „Majówki w Bramie Poznania” oraz podczas cyklu przyrodniczo-kulturalnego „Rzeka Żywa”.
Świętowanie 770 urodzin miasta będzie miało charakter całoroczny, a Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygotowuje szereg różnorodnych atrakcji. Jedną z nich będzie wystawa czasowa „Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań”.
Podobne artykuły: