Ginekologia wraca do szpitala w Lesku. Rząd wspiera konsolidację placówek w Bieszczadach

carpatiabiznes.pl 4 dni temu
Zdjęcie: porodówka lesko


Oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu powiatowym w Lesku znów przyjmie pacjentki

Na początku września działalność wznowi oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu powiatowym w Lesku. Podczas konferencji prasowej poinformowała o tym Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Wraz z posłanką Joanną Frydrych oraz Teresą Gwizdak, dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ, przedstawiła także dane o rosnącym finansowaniu ochrony zdrowia w regionie.

Plan ratunkowy dla szpitali w Bieszczadach

Już na początku 2025 roku wojewoda rozpoczęła działania na rzecz poprawy sytuacji szpitali w Lesku, Sanoku i Ustrzykach Dolnych. Powołano zespół ekspertów, który opracowuje koncepcję połączenia tych placówek w jeden „Szpital Bieszczadzki”. Konsolidacja ma zapewnić stabilizację systemu i utrzymanie kluczowych usług, m.in. oddziałów SOR.

Wyzwania i czasowe zawieszenia oddziałów

W maju szpital w Lesku zawnioskował o czasowe zawieszenie działalności oddziałów dziecięcego, ginekologiczno-położniczego i neonatologii z powodu koniecznych remontów i dostosowania do przepisów sanitarnych i ppoż. Wojewoda wyraziła zgodę na czasowe zawieszenie, podkreślając, iż nie oznacza to likwidacji oddziałów.

Rozmowy z Ministerstwem Zdrowia

W ubiegłym tygodniu wojewoda, posłowie i przedstawiciele lokalnych władz spotkali się z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną. Rozmowy dotyczyły sytuacji szpitala w Lesku, który boryka się z problemami kadrowymi, finansowymi i zadłużeniem. Resort zdrowia zapowiedział wsparcie i wskazał na nowe przepisy, które mogą ułatwić reformę.

Zielone światło dla reformy

Rząd przyjął projekt ustawy, który umożliwia konsolidację szpitali i elastyczne zarządzanie oddziałami. Przewiduje on m.in. tworzenie SPZOZ-ów przez związki powiatów, zachęty finansowe do zmian i lepszą wycenę świadczeń. Nowe prawo ma wejść w życie po 14 dniach od publikacji.

Więcej środków na leczenie

Podczas konferencji podkreślono, iż finansowanie ochrony zdrowia w regionie rośnie. Szczególnie zwiększono nakłady na rehabilitację i opiekę długoterminową. Dzięki nowym przepisom i planom naprawczym szpitale w Bieszczadach mają zyskać szansę na dalsze funkcjonowanie i rozwój.

Idź do oryginalnego materiału