Gliwice: Hołd dla ofiar historii

iknurow.pl 9 godzin temu
W styczniu obchodzimy 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej – dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce po wkroczeniu armii sowieckiej na teren Górnego Śląska w 1945 roku.
Z tej okazji odbędą się liczne uroczystości i wydarzenia kulturalne, mające na celu upamiętnienie ofiar represji, które dotknęły mieszkańców regionu. Uroczystości w Gliwicach zaplanowano na niedzielę, 19 stycznia. W ramach obchodów o godz. 16:00 odbędzie się złożenie kwiatów przy Pomniku Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmu w parku Chopina, a o 17:00 w Katedrze Gliwickiej odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej. Tego dnia, o godz. 18:00, w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (obok katedry) zostanie zaprezentowany spektakl „Musza Wom coś pedzieć” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13.
Równocześnie, specjalny program przygotowały miejskie instytucje kultury. Teatr Miejski w Gliwicach wznowi jeden z najbardziej wstrząsających spektakli o lokalnej historii – „Dziki Wschód” autorstwa Przemysława Pilarskiego, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Spektakl będzie można obejrzeć 25, 26 i 28 stycznia na dużej scenie teatru. Jest to jedno z ważniejszych dzieł, które porusza temat okrucieństw popełnionych przez komunistyczne władze w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej. Z kolei 27 lutego w Willi Caro odbędą się czytania performatywne relacji świadków wkroczenia Armii Czerwonej do Gliwic, które rozpoczną się o godz. 16:00.
Muzeum w Gliwicach zaprasza na wystawę „Czterdziesty piąty. Rok ostatni – rok pierwszy”, która zostanie otwarta 25 stycznia. Ekspozycja przedstawia ostatnie miesiące II wojny światowej z perspektywy regionu górnośląskiego. Wystawa ma na celu ukazanie brutalnych represji i migracji, które miały miejsce po zakończeniu wojny, oraz dramatycznych zmian, które dotknęły mieszkańców tego obszaru. Wernisaż wystawy połączony będzie z rozmową historyków, która rozpocznie się o godz. 16:00 w Willi Caro. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Na 2 lutego zaplanowane są obchody w Ostropie, które obejmą m.in. mszę świętą, złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar Tragedii Górnośląskiej, prelekcje ks. dr. Roberta Chudoby i dr Elżbiety Borkowskiej oraz wystawę zdjęć.
Wszystkie te wydarzenia mają na celu upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej i przypomnienie dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w styczniu 1945 roku.
Info: UM Gliwice
Fot. Muzeum w Gliwicach
Idź do oryginalnego materiału