W dniach od 2 października do 4 listopada w Gliwicach odbyła się wyjątkowa wystawa poplenerowa, na której zaprezentowane zostały dzieła powstałe w ramach XV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Moje Miasto”.
Wzięło w nim udział dwudziestu dwóch artystów z Litwy, Gruzji, Ukrainy i Polski, którzy uchwycili urokliwą architekturę gliwickiej Starówki, a także odleglejsze zakątki miasta, jak chociażby Radiostację Gliwicką. Wystawę zorganizowano w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ulicy Studziennej.
Plener malarski stanowił wyjątkową okazję do podziwiania twórczości artystów, którzy nie tylko stworzyli obrazy inspirowane gliwickim krajobrazem, ale także wzięli udział w tzw. maratonie wernisażowym. W ramach tego wydarzenia artyści malowali w ciągu dnia, a popołudniami brali udział w otwarciu kolejnych wystaw.
Zaczęło się 11 września, kiedy to Liwia Litecka przeniosła widzów „Na brzegu snów”, a dzień później, dzięki Małgorzacie Boguckiej, można było poczuć atmosferę mijającego „Babiego lata”. 13 września zaś abstrakcyjne obrazy Ewy Zajler-Płatek pozwoliły na głębsze zrozumienie pojęcia „Diversitas” – różnorodności. Wernisaże odbyły się w trzech różnych miejscach, które różniły się historią i klimatem, co stanowiło dodatkowy atut dla odwiedzających.
Artystki i artyści, tacy jak Małgorzata Bogucka, Gocha Chkaidze czy Irakli Chogovadze, na swoich obrazach uchwycili charakterystyczne miejsca Gliwic. Z kolei Margo Hupert i Irena Komplikowicz-Szczepaniak ukazali te same miejsca w zupełnie inny sposób, szukając inspiracji w atmosferze mgły czy światła.
Na wystawie pojawiły się także kolaże Ewy Pohlke, które zapraszały do dotykania dzieł, łamiąc tradycyjny sposób prezentowania sztuki. Damian Pietrek, znany z delikatnych rysunków, uchwycił historyczną wieżę ciśnień, a Marta Zajączyńska-Kowalska, poprzez obraz „Słońce w mroku”, wyraziła swoje uczucia towarzyszące plenerowi.
Dodatkową atrakcją była prezentacja prac Eweliny Pokorskiej-Ożóg, która w swojej twórczości wprowadziła komiksowy styl i pokazała Gliwice w bajkowy sposób. Tematyka zabytków miasta oraz praca Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gliwicach znalazły swoje odzwierciedlenie w sześciu rysunkach. Wystawa była nie tylko okazją do podziwiania dzieł, ale również do ponownego odkrycia Gliwic poprzez pryzmat artystycznej wizji.
Organizatorem wydarzenia był Okręg Gliwicko-Zabrzański Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Plener odbył się pod patronatem Prezydent Gliwic Katarzyny Kuczyńskiej-Budki.
Wystawa stanowiła wyjątkową podróż przez miasto i sztukę, ukazując Gliwice w zupełnie nowym, artystycznym świetle.
Info: UM Gliwice