Głos przeszłości, duma teraźniejszości. Trwa V Festiwal Kultury Lasowiackiej

12 godzin temu

W niedzielę, 6 lipca, w Kolbuszowej zainaugurowano piątą, jubileuszową edycję Festiwalu, która potrwa do 27 lipca. Wydarzenie ma formułę wędrowną i odwiedza kolejne miejscowości północnej części Podkarpacia, a każdy z operatorów kładzie nacisk na inny element kultury lasowiackiej. Jednym z jego przystanków był Leżajsk, gdzie 13 lipca w Muzeum Ziemi Leżajskiej tradycja ożyła w drewnie, kolorach i dźwiękach.

Była to niezwykła okazja, by poznać historię i znaczenie zabawkarskiego dziedzictwa regionu poprzez zwiedzanie etnograficzno-zabawkarskiej ekspozycji z przewodnikiem, a także wzięcie udziału w warsztatach malowania drewnianych zabawek oraz tworzenia sznurkowych obrazków.

Całość dopełniły występy Zespołu Pieśni i Tańca „Leliwa” z Leżajska, zespołu śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich „Łukowianie” z Łukowej oraz zespołu śpiewaczego „Jagoda” ze Starego Miasta. Dzięki temu uczestnicy przenieśli się w świat lasowiackiego rzemiosła zabawkarskiego, pieśni, tańca i euforii płynącej z ludowej kultury, jak również mogli obejrzeć tańce i przyśpiewki z innych regionów Polski.

Z szacunku dla przeszłości

Festiwal Kultury Lasowiackiej to organizowane od 2021 r. przez Województwo Podkarpackie święto kultury ludowej Lasowiaków. Ma na celu ochronę i popularyzację kultury lasowiackiej jako ważnego elementu dziedzictwa i tożsamości regionu.

fot. Marta Zagaja/Halo Rzeszów

Wydarzenia festiwalowe przez kilka tygodni zapraszają mieszkańców, jak i turystów do bliższego poznania elementów tejże kultury. Organizowane są m.in. koncerty, jarmarki, pokazy, warsztaty i degustacje.

V Festiwal Kultury Lasowiackiej to coś więcej niż wydarzenie, to wyraz szacunku wobec przeszłości i ludzi, którzy ją tworzyli. To także dowód na to, iż tradycja wciąż żyje, inspiruje i jednoczy. Leżajsk, jako jeden z przystanków Festiwalu, pokazał, iż lasowiacka kultura jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców i wciąż ma siłę, by poruszać kolejne pokolenia.

Kim byli Lasowiacy?

Lasowiacy to etnograficzna grupa ludności zamieszkująca niegdyś tereny południowo-wschodniej Polski, północnej części Kotliny Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu. Był to obszar dawnej Puszczy Sandomierskiej. Dzisiaj stanowią go powiaty: leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski, kolbuszowski, mielecki oraz część ropczycko-sędziszowskiego.

Złożoność grupy polegała na tym, iż powstała w wyniku wielowiekowej akcji osadniczej, która była prowadzona na terenie Puszczy Sandomierskiej. Mianowicie od północy napływała ludność z Mazowsza, od południa z Małopolski, od wschodu mieszana ludność polsko-ruska, jak również rusko-wołoska, turecko-tatarska (osadzeni jeńcy wojenni), a choćby litewska. Dodatkowo znalazła się tam ludność austryjacka z akcji kolonizacyjnych prowadzonych przez cesarza Józefa II.

Społeczność ta samookreślała się mianem „Lesioki”. Świadczy to o szacunku jakim darzyli puszczę oraz o świadomości odrębności w stosunku do sąsiadów. Ich głównym zajęciem było rolnictwo.

Natomiast ze względu na niezbyt urodzajne gleby zajmowali się również, m.in. szewstwem, tkactwem, plecionkarstwem, bednarstwem, smolarstwem, bartnictwem, kowalstwem, młynarstwem oraz zabawkarstwem.

Idź do oryginalnego materiału