Rada Gminy Lubin uchwaliła przyszłoroczny budżet. Dochody wyniosą 160,7 miliona złotych, wydatki ponad 158 milionów, planowana jest także spłata zadłużenia w kwocie ponad 3,4 miliona złotych.
Zakładane w budżecie dochody to dokładnie kwota 160 685 201,81 zł. Największe wpływy do budżetu stanowią wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, które wynoszą ponad 78,6 mln złotych. Ponad 18 proc. planowanych wpływów to podatek od nieruchomości, 12 proc to dotacje i środki na inwestycje. Istotnym wpływem jest także opłata eksploatacyjna szacowana na 9,8 mln złotych oraz ponad 8 mln z tytułu wpływów z innych lokalnych opłat. Szacunki przewidują również, iż budżet gminy zasili kwota ponad 5,5 mln w formie dotacji celowej z budżetu państwa na realizację zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminom.
Planowane wydatki w budżecie to kwota 158 218 505,75 zł, w tym na wydatki bieżące ma być wydane 80,81 proc., natomiast kwota 30 368 422,45 to planowane inwestycje.
– Przed nami zarówno rok, jak i budżet kontynuacji oraz realizacji zaplanowanych wcześniej inwestycji. Zapewniam przy tym, iż wszystkie najpilniejsze i najważniejsze potrzeby zostaną zrealizowane. Tak jak w poprzednich latach będziemy przy tym intensywnie zabiegać również o pieniądze z zewnętrznych, dodatkowych źródeł i wtedy zakres realizowanych przedsięwzięć na pewno się rozszerzy – wyjaśnia wójt Tadeusz Kielan. – Chciałbym także podkreślić to co na co dzień jest czasem mniej oczywiste. Rosną nasze bieżące wydatki i nie jest to tylko efekt inflacji, ale także dużych, sukcesywnie realizowanych inwestycji. Każda nowa m.in. remiza, boisko, świetlica, droga z oświetleniem to w kolejnym roku dodatkowe koszty bieżące.
Prawie 41 proc. wydatków bieżących to środki na realizację zadań statutowych naszych jednostek budżetowych, w tym m.in. dopłaty co ceny wody i ścieków, utrzymanie dróg, funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami, czy też dowozy dzieci do szkół
– Rzadko w przestrzeni publicznej mówi się o takich kwotach, ale warto wiedzieć, iż nasze opłaty za prąd i gaz, czyli koszty oświetlenia ulicznego i obiektów oświatowych to w skali roku ponad 2 miliony – mówi Marzena Kosydor, skarbnik gminy Lubin.- Znaczącym wydatkiem są na przykład także koszty pobytu naszych mieszkańców w Domach Pomocy Społecznej, w przyszłym roku przeznaczymy na ten cel 1,4 miliona złotych. Płacimy także duże kwoty na funkcjonowanie bezpłatnego transportu zbiorowego, czy też refundację kosztów uczęszczania dzieci z gminy Lubin do szkół podstawowych i przedszkoli poza naszym terytorium oraz przedszkoli niepublicznych.
Szacowane dotacje na zadania bieżące, czyli kwoty, które będą przekazane z naszego budżetu najczęściej innym jednostkom samorządowym to 20,6 mln, w tym m.in.:
4,8 mln dla Powiatu Lubińskiego na realizację transportu zbiorowego
3,8 mln porozumienie z miastem Lubinem dotyczące refundowania kosztów związanych z uczęszczaniem dzieci do szkół
2,7 mln zwrot kosztów za uczęszczanie dzieci do przedszkoli w innych gminach
2,3 mln na dowóz uczniów do szkół
2,2 mln zakup biletów dla uczniów w ramach komunikacji powiatowej
2,1 dotacja dla przedszkoli niepublicznych
Gmina przekaże także dotacje w wysokości ponad 3,8 mln Ośrodkowi Kultury Gminy Lubin oraz 1,1 mln na funkcjonowanie Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.
Założenia budżetu przewidują również, iż na koniec 2025 roku spadnie zadłużenie z 34,9 mln do 31,5 mln złotych i nie planuje się zaciągania nowych zobowiązań dłużnych.