Wierzymy, iż Pan Bóg dzięki słońcu i pogodzie błogosławi rolnikom – mówili uczestnicy święta plonów w Zakliczynie. Gmina podziękowała za tegoroczne plony. Rolnicze święto zainaugurowała Msza święta, po której barwnym korowodem dożynkowym uczestnicy w asyście Zakliczyńskich Heligonistów i Harmonistów oraz Kapeli św. Idziego przeszli na zakliczyński Rynek, gdzie odbyła się część oficjalna dożynek.
Było przekazanie chleba dożynkowego przez Starostów Burmistrzowi, obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”, a następnie ośpiewano 19 wieńców.
Gospodarzem tegorocznych Dożynek było Sołectwo Lusławice.
Uczestnicy dożynek podkreślali, iż to dla nich bardzo ważne święto.
– Jako wieś to jesteśmy zorganizowani i przyjechaliśmy na dożynki. – Trzeba pokazywać młodym pokoleniom co to znaczą dożynki, z czego się wywodzą i dlaczego są tak ważne dla rolników. – To jest dla nas istotny dzień bo to święto wszystkich rolników i święto plonów. – Też jest to okazja żeby się spotkać i spędzić miło czas. – Ludzie cieszą się słońcem, energią, klimatem, strojami, folklorem. To też się wiąże z kwestiami emocjonalnymi i duchownymi. Wierzymy, iż Pan Bóg dzięki słońcu i pogodzie błogosławi rolnikom, cieszą się tym i dziękują. – Corocznie zbieramy się tu wszyscy. Zachód już odbiega pomału od tego, a jeszcze w Zakliczynie chcemy być zawsze razem w tak ważnym święcie, gdzie szanujemy prace rolnika, który jest adekwatnie najważniejszy. Karmi nas wszystkich.
Jesteśmy wierni tradycji powiedział w rozmowie z RDN Małopolska burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.
– Tutaj na rynku w Zakliczynie wspólnie świętujemy. Dziewiętnaście grup wieńcowych z dziewiętnastu miejscowości, występ zespołu folklorystycznego „Gwoździec”, który jest zespołem kultywującym lokalną tradycję i kulturę. Ale oczywiście dziewiętnaście miejscowości przygotowało wieńce, one będą ośpiewane, przekazane tutaj na scenie wraz z chlebem, to jest właśnie ta polska tradycja, którą chcemy kultywować, tradycja polskiej wsi.
W programie dożynek zaplanowano również biesiadowanie przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej 'Filipowice”, tegorocznym laureacie Festiwalu Echo Trombity.
Na scenie pojawi się także finalistka The Voice Of Senior Lucy Mazur z zespołem. Sobotnie wydarzenie zakończy zabawa dożynkowa z Agencją E-Muz.
Niedziela upłynie pod znakiem fasoli „Piękny Jaś”, dodaje Burmistrz Dawid Chrobak.
– Na terenie Zakliczyna i miejscowości zwłaszcza w dolinie Dunajca, fasola „Piękny Jaś”, która jest objęta unijnym certyfikatem, ma specyficzny smak, szczególny, wyjątkowy, bardzo smakowity i ona też rozsławia ziemię zakliczyńską poprzez właśnie Festiwal Fasoli. Wydarzenie tradycyjnie odbywa się na rynku w Zakliczynie z ponad czterdziestoma stoiskami, będzie również gwiazda wieczoru, Czersky, ale tradycyjnie zapraszam wszystkich na „fasolkę burmistrza” o 16:30 na rynku, będziemy tutaj rozdawać fasolkę, która jest właśnie produktem tradycyjnym.
Mieszkańcy Zakliczyna podkreślają, iż fasola często gości na ich stołach.
– Wzdłuż Dunajca to tutaj królujemy z fasolą bo jest w dużych i małych gospodarstwach. To też się nazywa „Dolina Pięknego Jasia”. – Fasola jest przeważnie swoja. Rośnie w polu, urywa się i się ją gotuje. – Zupa fasolowa, fasolka po bretońsku. Czasami robimy pierogi z fasolą. – Tak zwaną grochówkę albo fasolkę po bretońsku. To bardzo często u nas w domu jest. – Zupa z grochu tylko, iż z zielonego takiego jaska świeżego. Jest pyszna, rarytas. – Najlepsza właśnie taka z jaśka na rosołku. – Dla mnie najlepszym daniem to jest fasolka po bretońsku gdyż jestem mięsożercą a w takiej potrawie nie unikniemy ani żeberek, ani kości wędzonych. – Najlepsze są pierogi z fasolą, fasolówka, pęczak z grochem. – Fasola z cebulką taką przysmażana na patelni i na masełku. Burmistrza fasolka oczywiście to jest taki hit z kotła podawana. – Dla mnie to jest najlepsza ulubiona potrawa kapusta, groch i golonka.
23. Festiwal Fasoli i produktu tradycyjnego Małopolski odbędzie się w niedzielę 25 sierpnia o godzinie 12:00 na Rynku w Zakliczynie. Oficjalną część festiwalu zaplanowano na 17:30.
Po części oficjalnej rozpocznie się muzyczna uczta. Na scenie zobaczymy „Sounds Academy” w repertuarze muzyki filmowej i rozrywkowej, a następnie gwiazdę wydarzenia – Marcina 'Czersky’ego” z zespołem. Na finał wydarzenia odbędzie się pokaz Fire – show w wykonaniu Centrum Promocji Nauki.
Radio RDN Małopolska patronuje tym wydarzeniom.