W Miejskim Ośrodku Kultury została otwarta wyjątkowa wystawa. Wyjątkowa, bo stworzona przez mieszkańców, którzy wykonując swoje zdjęcia jeszcze nie podejrzewali, iż trafią one na ekspozycję.
Pięć miesięcy po tym, jak nad Gnieznem przetoczyła się intensywna ulewa zalewająca miasto, MOK zaprosił mieszkańców do udziału w wernisażu wystawy zdjęć z tego wydarzenia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie 7. edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Waldemar Stube wraz z Martą Karalus-Kuszczak poprowadzili projekt, którego założeniem było pozyskanie zdjęć wykonanych tamtego dnia przez gnieźnian – świadków tych chwil.
Tego, co się działo 20 maja 2024 roku nie można porównywać w żaden sposób z powodzią, jaka we wrześniu dotknęła południe kraju, ale tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest hasło „Wobec wody”. Tej, której nam brakuje w jeziorach i tej, której czasem pojawia się nadmiar podczas ulew. Lub też w każdej innej formie. A w tym przypadku chodziło o coś więcej – stworzenie społecznej dokumentacji wydarzeń, które dotknęły wielu osób – tych, którzy utknęli w zalanych autach, z mokrymi butami na przystankach, podtopionymi piwnicami czy po prostu utknęli gdzieś w mieście, nie mogąc się przedostać w inny rejon Gniezna.
Na potrzeby wystawy zgłosiło się 35 osób, które nadesłały 241 fotografii, poddanych następnie selekcji – te trafiły na wystawę. Dodatkowo podczas inauguracji zaprezentowano materiał stworzony z nadesłanych filmów. Ekspozycję można oglądać w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w najbliższych tygodniach.