Gorąca debata o szpitalu. Co z dermatologią? Zobaczcie skrót ważnej sesji [wideo, zdjęcia]

2 godzin temu

W poniedziałek 14 października w Starostwie Powiatowym w Końskich odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Koneckiego poświęcona sytuacji w Szpitalu im. św. Łukasza w Końskich. Sesja została zwołana z inicjatywy grupy 7 radnych opozycyjnych. Złożyli oni wniosek o wysłuchanie pracowników szpitala w dniu 7 października do Przewodniczącego Rady Grzegorza Jóźwika. Punktem startowym do dyskusji była informacja o wygaszaniu oddziału dermatologicznego. W sprawie dermatologii – zarówno dotychczasowa ordynatorka, jak i dyrekcja szpitala zadeklarowali, iż osiągnięto słowne porozumienie, a pozostało podpisanie umów. Według tych zapewnień oddział dermatologiczny dalej funkcjonować ma na obecnych zasadach. Podczas sesji rozgorzała jednak dyskusja w jeszcze wielu aspektach. Zachęcamy do obejrzenia jej w naszym skrócie lub w retransmisji sesji TUTAJ.

Obecni podczas sesji byli wszyscy radni powiatowi. Jednogłośnie przyjęli oni zaproponowany porządek obrad. Na początku sesji radna Beata Zbróg wywołała do tablicy przedstawiciela pracowników szpitalu.

Głos zabrała lek. Krystyna Ściegienna – kierownik oddziału położnictwa i neonatologii. Zaczęła ona od tego, iż pracowników zaniepokoiły wypowiedzi wicedyrektora szpitala Wojciecha Goli. Podkreślała ona konieczność działania jej oddziału oraz wszystkich innych, które w tej chwili funkcjonują w jednostce.

Małgorzata Wierzbowska pracująca od 40 lat w jednostce, członkini Związku Zawodowego Solidarność w obronę wzięła obecną dyrekcję jednostki. Małgorzata Wierzbowska kilkukrotnie w trakcie sesji zabierała głos w obronie dotychczasowej dyrekcji.

Potem długo przemawiała lek. Grażyna Madej – była kierownik oddziału dermatologii. Odpowiedziała ona na wystąpienie Małgorzaty Wierzbowskiej. Doktor Madej podkreślała, iż nie byłoby całej sytuacji gdyby strony potrafiły ze sobą rozmawiać. Mówiła też, iż rozmowy zaczęły się dopiero nieco ponad tydzień temu i wszystko jest na dobrej drodze by dermatologia dalej działała. Doktor Madej podkreślała też, iż obronienie oddziału to zasługa społeczeństwa oraz społeczności samego szpitala.

Kierowniczka oddziału dermatologii była dopytywana między innymi przez radną Zbróg czy prawdą były informacje o jej wygórowanych oczekiwania finansowych. Grażyna Madej zapewniała, iż podanie które złożyła wnosiło o wyrównanie jej wynagrodzenia do poziomu pensji innych ordynatorów, gdyż jej uposażenie było najniższe w tej grupie. W dalszej części pytali też inni radni – między innymi Kamil Kubicki, Dorota Duda, Paweł Pękala, Łukasz Świerczyński, Michał Cichocki, Anna Wajnberger. Paweł Pękala przytoczył między innymi petycję podpisaną przez 160 mieszkańców Czermna z prośbą o to by nie wygaszać oddziału dermatologii i poradni onkologicznej.

Onkolog dr Marcin Madej poddał w wątpliwość sposób dalszego funkcjonowania poradni onkologicznej – podkreślał iż nie wie on kto będzie tam przyjmował, w jakich terminach, bo on sam od czasu złożenia wypowiedzenia 4 miesiące temu zdążył już znaleźć nową pracę. Doktor Madej mówił też wiele o atmosferze panującej w szpitalu, o tym iż szpital to nie budynek a kadra i pacjenci, podkreślał iż tu nie chodzi o pieniądze, a komfort leczących się.

Wywiązała się dyskusja już nie tylko o dermatologii, ale o całym rozwoju koneckiego szpitala. Mówiono o dermatologii, onkologii, położnictwie. Dyskutowano o tym czy szpital w Końskich jest specjalistycznym czy tylko powiatowym. Mówiono choćby o tym czy pielęgniarki w szpitalu są ważniejsze od tych pracujących w Domach Pomocy Społecznej. Generalnie w dyskusji panował duży chaos, a atmosferę podkręcały dodatkowo brawa osób przybyłych jako goście – warto to „widowisko” w całości obejrzeć TUTAJ.

Po wielu pytaniach od radnych i odpowiedziach od pracowników przyszedł czas na wypowiedzi podsumowujące – do zarzutów odniosła się dyrektor szpitala Anna Gil, wicedyrektor Wojciech Gola oraz starosta konecki Grzegorz Piec.

Po bardzo długiej dyskusji przyszedł czas na głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska Rady Powiatu w Końskich w zakresie sytuacji Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza. Projekt uchwały w całości widzicie Państwo poniżej:

Radca Prawny powiatu wyraziła swoją obawę co do zgodności projektu uchwały z literą prawa. Radni opozycyjni naciskali jednak na jej procedowanie informując, iż i tak będzie ona rozpatrywana przez służby prawne wojewody. Ostatecznie 12 radnych koalicyjnych było przeciw przyjęciu uchwały w powyższym brzmieniu, 7 opozycyjnych głosowało za jej przyjęciem. Na tym sesję Rady Powiatu Koneckiego dotyczącą szpitala zakończono.

Warto obejrzeć nasz skrót powyżej, a także sesję w całości TUTAJ by samemu wyrobić sobie zdanie na temat sytuacji społecznej, ekonomicznej i medycznej, która ma w tej chwili miejsce w Szpitalu im. św. Łukasza w Końskich.

Zdjęcia:

Idź do oryginalnego materiału