Górale z całego województwa spotkają się w Czarnym Potoku, koło Łącka

1 tydzień temu
Zdjęcie: górale


[See image gallery at rdn.pl] W tym roku III Małopolskie Spotkanie Regionów odbędzie się wyjątkowo na Sądecczyźnie, a nie jak to było w poprzednich edycjach w Kalwarii Zebrzydowskiej. To pomysł na to, aby pokazać różnorodność kultury w różnych częściach województwa.

Od teraz wydarzenie będzie się przemieszczać – zapowiada zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, Piotr Gąsienica.

– Podjęliśmy decyzję w gronie organizatorów i pomysłodawców, żeby od tego roku było to spotkanie, pielgrzymka wędrująca po sanktuariach Małopolski. Jednocześnie uruchamiamy Małopolske pod tym względem, pokazywać z różnych perspektyw i promować miejsca, w których będziemy tę pielgrzymkę odbywać.

Dodajmy, iż w 2022 roku, po 104 latach przerwy pielgrzymka górali, pod szyldem Małopolskiego Spotkania Regionów wróciła do Kalwarii Zebrzydowskiej. W trakcie spotkania można zobaczyć jedność, ale też różnorodność grup etnicznych.

W tym roku organizatorzy zapraszają już 6 października do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku.

Nasza parafia leży na pograniczu Lachów Podegrodzkich i Górali Łąckich – mówi proboszcz, ks. Krzysztof Klimczak.

– Możemy powiedzieć, iż coś jest w tej parafii takiego, co będzie łączyło i łączy te dwie wspólnoty. Myślę, iż to sanktuarium jako pierwsze wybrane po spotkaniach organizowanych w jednym miejscu będzie też nosiło znamiona jedności, łączności czy wymiany kulturowej.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00 przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku. Następnie, ok. 11:30, odprawiona zostanie Msza Święta. Około godz. 12:30 zaplanowany jest przemarsz korowodu na plac sanktuaryjny, gdzie przez całe popołudnie będzie można podziwiać występy zespołów regionalnych oraz stoiska z twórczością ludową i wyrobami Kół Gospodyń Wiejskich.

Każdy mieszkaniec Małopolski może tu przyjść, najlepiej w stroju regionalnym.

Kierownicy zespołów mogą zgłaszać swój udział do ludźmierskiego oddziału MCK SOKÓŁ. Można zrobić to dzwoniąc pod nr tel.: +48 18 548 16 60 lub wysyłając wiadomość mailową pod adres: [email protected]

W konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie brali udział też prezes Związku Podhalan Oddział Nowy Sącz, Patryk Wicher i prezes Stowarzyszenia Lachów Sądeckich, Jan Smoleń.

Idź do oryginalnego materiału