Graffiti na Wielki Post? Zobacz niebanalne ilustracje do orędzia papieża

1 miesiąc temu

Ucieczka

Papież Franciszek przechyla się przez mur zwieńczony drutem kolczastym i pomaga wyjść z więzienia dwojgu ludziom. U stóp kobiety leży kula z łańcuchem i napisem „strach”, którą prawdopodobnie jeszcze przed chwilą miała przyczepioną do nogi, a obok mężczyzny – kula z napisem „nienawiść”, również odrzucona. Obok papieża stoi drogowskaz z napisem „wolność”.

W Wielkim Poście watykańska Dykasteria Wspierania Integralnego Rozwoju Człowieka publikuje co tydzień graffiti włoskiego artysty street-artu Maupala (Mauro Pallotty), ilustrujące orędzie papieża Franciszka na Wielki Post „Przez pustynię Bóg prowadzi nas do wolności”.

Nasze bożki i więzienia

Praca Maupala z pierwszego tygodnia Wielkiego Postu przedstawia papieża pchającego przez pustynię taczkę z napisem „wiara”. Franciszek przeciera szlak przez stosy gwoździ zaśmiecające krajobraz. Te gwoździe, jak wyjaśnił Maupal na konferencji prasowej, reprezentują „naszych starych i nowych bożków, wszystkie nasze więzienia”. „Kiedy podążamy za papieżem Franciszkiem, który otwiera drogę z siłą wiary, one znikają: droga staje się przejezdna” – dodał.

© Maupal, Dykasteria Wspierania Integralnego Rozwoju Człowieka

Natomiast na graffiti z trzeciego tygodnia Wielkiego Postu możemy zobaczyć dwoje dzieci migrantów grających w piłkę nożną po wyjściu na ląd. W tle widzimy statek z napisem „braterstwo”. Papież Franciszek trzyma zieloną kartkę jak sędzia piłkarski. To gra znaczeń, bo w futbolu zielona kartka to kara wyznaczona piłkarzowi przez sędziego, a dla imigrantów zielona karta to dokument uprawniający do pobytu i pracy w kraju, do którego przybyli.

© Maupal, Dykasteria Wspierania Integralnego Rozwoju Człowieka

To nie pierwsze graffiti z papieżem

Muriel Fleury, szefowa biura ds. komunikacji Dykasterii Wspierania Integralnego Rozwoju Człowieka, wyjaśniła na konferencji prasowej, iż Maupal został wybrany ze względu na jego sztukę uliczną przedstawiającą Ojca Świętego Franciszka (narysował on m.in. mural z papieżem jako supermanem i inne zabawne graffiti, na którym papież gra w kółko i krzyżyk). Muriel Fleury powiedziała, iż ma nadzieję na „oderwanie od klasycznego przedstawienia”, które da chrześcijanom nową perspektywę i poszerzy ich horyzonty.

Policjant przechodzi obok graffiti Maupala w Rzymie
fot. TIZIANA FABI / AFP

Sam artysta określa siebie jako „niewzorowego katolika”, ale przyznaje, iż jest zafascynowany postacią papieża Franciszka i iż dzięki niemu zbliżył się do Kościoła. Przygotowanie siedmiu ilustracji na Wielki Post zajęło mu miesiąc. Wykorzystał przy tym doświadczenia ze swojej pracy jako artysty z więźniami. „Spotkałem ludzi, którzy przeszli przez piekło. Spotkałem ludzi, którzy przeszli przez pustynię i paradoksalnie osiągnęli wewnętrzną wolność, wolność, którą daje Bóg” – powiedział Mauro Pallotta dziennikarzom.

Mauro Pallotta przy swoim muralu w Rzymie
fot. Tiziana FABI / AFP

Zatrzymać się na modlitwie, zatrzymać się przy człowieku

W orędziu Ojciec Święty przypomina, iż Wielki Post jest czasem nawrócenia i wolności, ponieważ „Bóg nie chce poddanych, tylko dzieci”.

„Nadszedł czas działania, a w okresie Wielkiego Postu działać to także zatrzymać się. Zatrzymać się na modlitwie, przyjąć Słowo Boże i zatrzymać się jak Samarytanin przy zranionym bracie”, ponieważ „miłość Boga i bliźniego jest jedną miłością” – pisze papież Franciszek.

Czytaj także:Kim jest papieski graficiarz?
Czytaj także:Papież superman, bezdomny, na hulajnodze? Najlepsze murale z Franciszkiem! [galeria]
Czytaj także:Stworzył Franciszka-Supermana. Ale jego największy mural powstał w Poznaniu
Idź do oryginalnego materiału