– Oby nigdy nie wróciły ciężkie czasy jak te, kiedy my doświadczaliśmy braku wolności – powiedziała Danuta Kołodziejska, z prezes Grudziądzkiego Koła Związku Sybiraków w Polsce.
Najpierw, o godz. 9.40 złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Niepodległości. Msza św. w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja Biskupa miała wyjątkowo uroczysty charakter. Odprawiona została w asyście honorowej Wojska Polskiego.
Uczestnicy obchodów przeszli na grudziądzki Rynek, pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie ze wzruszającym, patriotycznym programem wystąpili uczniowie I LO w Grudziądzu.
Prezydent Maciej Glamowski w przemówieniu przywołał historię Grudziądza, ale też współczesność, w której miasto rozwija się i zyskuje na znaczeniu jako nowoczesne miasto polskie i europejskie. – Grudziądz pielęgnuje swoją tożsamość i tradycje. Pamiętamy o pokoleniach, które tworzyły historię miasta, miały udział w jego rozwoju i walczyły o jego suwerenność – mówił prezydent.
Wśród gości był m.in. Michał Koniuch, wicewojewoda bydgoski, który przypomniał, iż Grudziądz to stare miasto z piękną historią, które ma liczące się znaczenie w naszym regionie. W uroczystości uczestniczyli też Adam Olejnik, starosta powiatu grudziądzkiego, Jakub Kopkowski – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, wiceprezydent Tomasz Smolarek, radni, kombatanci, mieszkańcy.
Jak zwykle efektowna była asysta Wojska Polskiego. Nie zabrakło salwy honorowej i apelu pamięci a orkiestra wojskowa z Torunia sprawiła, iż święto miało charakter jeszcze bardziej uroczysty. Wartę przed pomnikiem pełniły żołnierki, prezentowały się znakomicie. Wiele delegacji, na czele z władzami miasta, złożyło kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT