Grudziądzki Chór Męski Echo w 2025 r. świętuje 100-LECIE ISTNIENIA! Najbliższy koncert 10 stycznia w Muzeum. Zabrzmią kolędy, pastorałki, utwory bożonarodzeniowe

egrudziadz.pl 22 godzin temu

Koncert świąteczno-noworoczny chóru – jubilata pod dyrekcją Jerzego Cieślaka odbędzie się w Muzeum w Grudziądzu już 10 stycznia (piątek). Początek o godz. 18.00 w gmachu głównym przy ul. Wodnej 3/5. Wstęp jest bezpłatny.

Chór Męski Echo podczas koncertu w klubie Akcent w Grudziądzu. FOT. MARYLA RZESZUT

Chór Męski Echo uświetnia wydarzenia kulturalne w Grudziądzu. Z powodzeniem uczestniczy w festiwalach i konkursach. Niedawno włączył się do akcji „Kolędowa Moc” i śpiewał pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej. Ksiądz kanonik Dariusz Kunicki zaprosił też Chór Męski Echo na koncert kolęd podczas mszy św. w grudziądzkiej Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja.

Przypomnijmy: Chór Męski Echo założyło w 1925 r. kilkunastu miłośników śpiewu. Pierwszym prezesem był Stanisław Różański, a dyrygentem Karol Baryła. 1 sierpnia 1926 r. pod dyrekcją prof. F. Heyny Chór Męski Echo wziął udział w konkursie śpiewaczym I Okręgu Śpiewaczego Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych w Chełmnie i zdobył IV nagrodę.

W okresie międzywojennym pod dyrekcją znakomitego dyrygenta Pawła Malinowskiego chór zdobył wiele nagród na konkursach w całej Polsce m.in. „Srebrny Ryngraf”, trzyletnie trofeum przechodnie Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, dzięki czemu awansował do ścisłej czołówki polskich chórów.

W pierwszych 10 latach istnienia uczestniczył w 110 różnych imprezach i wydarzeniach. Wybuch II wojny światowej przerwał jego działalność. Chór reaktywowano w 1945 r. Kierownictwo nad chórem objął Paweł Osiński, obecny patron chóru, z którym grudziądzcy śpiewacy odnosili wiele sukcesów. Później na jego miejsce powołano Tadeusza Gusta, a po nim batutę przejęła Anna Janosz, która doprowadziła Echo na szczyt m.in. podczas festiwalu w Katowicach gdzie chór zdobył 3. miejsce w Polsce. W 1991 roku Chór Męski Echo przejął obecny dyrygent Jerzy Cieślak. Efektem jego pracy jest mnóstwo nagród na festiwalach w kraju i za granicą. Chór przynajmniej raz w roku wyjeżdża na konkursy międzynarodowe i wraca z laurami. Największym, niepowtarzalnym przeżyciem było dla chórzystów spotkanie z papieżem Janem Pawłem II w 2003 roku i możliwość zaśpiewania podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie. Podczas tej wizyty we Włoszech chór zdobył brązowy medal na prestiżowym festiwalu chóralnym w Loretto.

W ostatnich latach chór Echo zdobył III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Religijnej w Namestowie na Słowacji (Brązowy Dyplom w 2006 r. i w 2010 r.) oraz na festiwalu w Kownie na Litwie. W 2013 r. wyśpiewał najwyższe trofeum – Złoty Dyplom – podczas III Międzynarodowego Festiwalu Chórów i Orkiestr w chorwackim Poreč.

Od początku istnienia Chór Męski Echo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, regionu i kraju. Znany jest z występów w Polsce i za granicą. Koncertował w takich państwach jak: Litwa, Łotwa, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Ukraina, Niemcy, Włochy i Holandia.

Co roku tradycyjnie bierze udział w koncertach patriotycznych i świątecznych w grudziądzkim Muzeum.

Chór Męski Echo. FOT. MARYLA RZESZUT
Idź do oryginalnego materiału