Zarząd Grupy Azoty Puławy poinformował dziś o złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP). Decyzja ta, podjęta zgodnie z rekomendacją zarządu Grupy Azoty S.A., jest następstwem nieudanych negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi.
Jak poinformował Hubert Kamola, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. i Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy, spółka od kilku miesięcy prowadziła intensywne rozmowy ze związkami, szukając kompromisu. Niestety, nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie zawieszenia niektórych, kosztochłonnych postanowień ZUZP.
– Mamy na uwadze, iż podobne porozumienia zostały podpisane w innych spółkach Grupy Azoty, gdzie organizacje związkowe wykazały zrozumienie dla trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Jednak w Puławach, mimo naszych starań, nie udało się wypracować wspólnego stanowiska. – podkreślił Hubert Kamola.
Optymalizacja kosztów – konieczność dla stabilności finansowej
Zarząd Grupy Azoty podkreśla, iż decyzja o wypowiedzeniu ZUZP jest podyktowana koniecznością optymalizacji kosztów, w tym wynagrodzeń, co jest niezbędne do osiągnięcia długoterminowej stabilności finansowej spółki.
– Musimy pamiętać o harmonogramie realizowanym w ramach rozmów z bankami. Naszym priorytetem jest osiągnięcie porozumienia z instytucjami finansowymi i stabilizacja sytuacji finansowej. Do realizacji tego celu niezbędna jest optymalizacja kosztów. – dodał Hubert Kamola.
Warto zaznaczyć, iż działania optymalizacyjne zostały już podjęte w stosunku do zarządu i kadry menedżerskiej. Zmniejszono liczbę stanowisk, a także obniżono koszty wynagrodzeń.
Co dalej?
ZUZP ulegnie rozwiązaniu z upływem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który Grupa Azoty Puławy będzie uprawniona złożyć po przeprowadzeniu z zakładowymi organizacjami związkowymi procedury negocjacji określonej w ZUZP.
Komunikat spółki
Zarząd Grupy Azoty Puławy poinformował ZOZ o zamiarze wypowiedzenia ZUZP
Zarząd Grupy Azoty Puławy w dniu 29 sierpnia 2024 roku złożył Zakładowym Organizacjom Związkowym oświadczenie o zamiarze wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Decyzja o złożeniu powyższego oświadczenia jest zgodna z rekomendacją zarządu Grupy Azoty S.A. i została poprzedzona negocjacjami, w ramach których nie zostało osiągnięte wspólne stanowisko. Co istotne, porozumienia w sprawie zawieszenia wybranych kosztochłonnych postanowień ZUZP zostały podpisane w Grupie Azoty S.A., Grupie Azoty Police oraz Grupie Azoty Kędzierzyn.
ZUZP ulegnie rozwiązaniu z upływem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, które Grupa Azoty Puławy będzie uprawniona złożyć po przeprowadzeniu z ZOZ procedury negocjacji określonej w ZUZP, przeprowadzanej o ile ZOZ, w terminie 7 dni od w/w powiadomienia o zamiarze wypowiedzenia złożą zastrzeżenia do takiego zamiaru wypowiedzenia.
Podczas ostatnich dwóch miesięcy staraliśmy się wypracować wspólne stanowisko w zakresie ZUZP z Organizacjami Związkowymi. Mamy na uwadze, iż porozumienia takie zostały podpisane w Tarnowie, Policach i Kędzierzynie-Koźlu, gdzie Organizacje Związkowe wykazały się pełnym zrozumieniem co do sytuacji finansowej, w której obecny zarząd Grupy Azoty zastał spółkę. We wszystkich działaniach i podejmowanych decyzjach, łącznie z negocjacjami dotyczącymi ZUZP, musimy brać pod uwagę harmonogram realizowany w ramach rozmów z bankami. Naszym priorytetem jest osiągnięcie długoterminowego porozumienia z instytucjami finansowymi i stabilizacja sytuacji finansowej. Do realizacji tego celu, oprócz działań biznesowych, niezbędna jest optymalizacja kosztów, w tym z obszaru wynagrodzeń w ramach Grupy Kapitałowej – mówi Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy Hubert Kamola.
W pierwszej kolejności działania optymalizujące koszty objęły zarząd i kadrę managerską. Zmniejszona została liczba komórek organizacyjnych, liczba stanowisk dyrektorskich oraz koszty wynagrodzeń w odniesieniu do stanowisk menadżerskich. Znacznie zredukowano także liczbę członków organów nadzorczych i zarządczych w spółkach Grupy, uzyskując konkretne efekty finansowe.