Grzywny i więzienie za nadmierne ogrzewanie mieszkania. Europa szykuje się do zimy bez rosyjskiego gazu

2 lat temu

27 lipca 2022 roku Rada UE ds. Energii przedłożyła projekt rozporządzenia w sprawie podjęcia działań zmniejszających o 15% zapotrzebowanie na gaz w związku z groźbą całkowitego wstrzymania dostaw gazu przez Rosję. Niektóre państwa już zdecydowały się na wprowadzenie przepisów nakazujących ograniczenie ogrzewania pomieszczeń. Osobom łamiącym zakaz grożą kary grzywny, a Szwajcaria rozważa wprowadzenie kary do trzech lat więzienia.

Nakaz ograniczenia ogrzewania do 19 stopni wprowadziła już Francja. Ma też być wdrożony zakaz pozostawiania otwartych drzwi w sklepach, kiedy działa w nich klimatyzacja lub ogrzewanie. W godzinach szczytu zakupów temperatura w sklepach ma zostać ograniczona do 17 stopni Celsjusza. Może również zostać zakazane podświetlanie reklam i bilbordów w godzinach od 1:00 do 6:00.

W Niemczech temperatura w miejscu pracy nie może przekraczać 19 stopni Celsjusza, a w budynkach użyteczności publicznej korytarze muszą pozostać nieogrzewane, podobnie jak woda do mycia rąk. Z tej zasady zwolnione są jedynie placówki medyczne, szkoły, przedszkola i żłobki. Wprowadzono też zakaz podświetlania pomników i obiektów reklamowych od godz. 22:00 do 6:00.

W Hiszpanii również obowiązuje zakaz nagrzewania pomieszczeń powyżej 19 stopni, a po godzinie 22:00 budynki użyteczności publicznej oraz witryny sklepowe nie mogą być podświetlane. Do końca września każdy klimatyzowany lub ogrzewany lokal musi zainstalować mechanizm automatycznego zamykania drzwi.

We Włoszech przepisy dotyczące ogrzewania wprowadzono już na początku maja 2022 roku. Zimą temperatura w budynkach nie może być wyższa niż 19 stopni Celsjusza, a latem – po włączeniu klimatyzatorów – nie może być niższa niż 27 stopni. W przypadku naruszenia przepisów przewidziane są kary od 500 do 3 tysięcy euro.

W Szwajcarii proponowane przepisy zakładają, iż w budynkach ogrzewanych gazem temperatura nie będzie mogła przekraczać 19 stopni, a wodę będzie można podgrzewać tylko do 60 stopni. Zakazane też będzie używanie promienników oraz ogrzewanie saun i basenów. Za złamanie zakazu ma grozić grzywna do 3000 franków szwajcarskich (ok. 15 tys. zł), a choćby kara do trzech lat więzienia.

Źródło informacji: PAP, pomorska.pl

Zobacz też:

Polska nie odda gazu Niemcom? Rozporządzenie ws. solidarności energetycznej

Idź do oryginalnego materiału